Поділитись:

Що підлітки приховують від дорослих?

П'ятниця, 18 жовтня 2019, 07:40

У сучасному світі цінують відкритість і зрозумілість, а людей, у яких є секрети, сприймають, радше, як негативних персонажів. У цьому контексті батькам може бути особливо страшно думати про те, що у їхніх дітей є секрети. Дуже часто вважають, що в родині розповідають про усе, включаючи “особисте”. Або просто впевнені, що у дітей секретів від батьків не може і не повинно бути. Але таємниці - це абсолютно нормально і їх не завжди треба боятися.

У чому ж причина?

У підлітковому віці секрети від батьків з'являються саме тоді, коли в житті виникає необхідність збалансувати інтереси сім'ї та групи друзів (мама буде сварити, якщо дізнається, що я курю; в моїй компанії всі хлопці курять, вони будуть сміятися наді мною, якщо я відмовлюся). Дитина починає краще розуміти, з ким, як і чим можна ділитися. Батьки для цього віку вже втратили ореол небожителів, підлітки критичні у ставленні до дорослих, оскільки самі вважають себе дорослими.

Коли дитина усвідомлює, що її думки і почуття не видимі "неозброєним оком", вона проводить більш чітку межу між собою і навколишнім світом, у неї з'являється безпечний простір для рефлексії і фантазії, вона починає жити як би в двох вимірах. Відповідно, батьківська опіка і поради на цьому етапі не приймаються, і ділитися з батьками найпотаємнішим сенсу немає. Підлітки можуть приховувати щось від батьків ще з бажання поберегти їхні почуття, ніби піклуючись про них.

Так що ж приховують підлітки?

Насамперед, стосунки з оточуючими, однокласниками у школі. Багато дітей сьогодні відчувають себе абсолютно беззахисними. Вони живуть в часи нестабільності (розлучення батьків, страх дорослих втратити роботу, фінансові труднощі в сім"ї ...). Школа ж, точніше, безперервні зміни в системі її вимог, роблять дітей ще більш невпевненими. І вони захищаються від усіх і всього відразу. Захищаються так, як вміють.

На жаль, кожен підліток хоча б раз страждав через приниження, моральне та фізичне насилля, булінг. Чому ж не піти і не зізнатись у цьому? Адміністрація школи, класний керівник, дорослі - хтось же обов’язково повинен допомогти? Насправді, у реальності - якщо дитина розповідає про власні проблеми і сподівається на розуміння, то далеко не всі батьки готові "піднімати хвилю", а школа, звісно ж, зробить усе для того, щоб конфлікт притих і репутація навчального закладу не постраждала. І не важливо, що підліток з кожним днем все більше і більше звикається з таким ставленням однолітків до себе, сприймає це як нормальну поведінку. Дорослі ж мовчать – значить, так і потрібно. Тому навіть не розраховуйте, що дитина так просто зізнається про погрози/насилля.

Друге - це вживання алкоголю, куріння і наркотики. У цьому нічого доброго, навряд чи хтось із батьків схвально поставиться до одкровень навіть на тему "ми сьогодні з друзями випили вина", до того ж батьки, коли дізнаються, що їхня дитина в компанії що-небудь спробувала, починають дзвонити батькам інших підлітків, з'ясовувати стосунки, забороняють спілкуватися з друзями, тим самим створюючи підлітку нові проблеми. Не до довіри, одне слово.

Віра та релігія

У віруючих сім’ях підліток, який не хоче дотримуватися посту, йти у храм, сприймається як системна помилка. Аби уникнути вмовлянь і застережень щодо небесної кари і гріха та не ставити свою любов до родини в залежність від її духовного життя, підліток ніколи не зізнається, що, можливо, насправді є атеїстом або ж вірить зовсім у іншого Бога.

Мрії

Так, буває, і цим теж не поділишся, бо всі вважають, що ти, коли виростеш, маєш стати юристом-лікарем-пекарем, як дідусь, мама чи двоюрідна тітка, яка досягла успіху, а не візажистом, як хочеш сам. Тому, аби не вислуховувати втисячне про успіхи двоюрідної тітки, підліток просто замовчує свої бажання до пори і майстер-класи з візажу дивиться, коли нікого нема вдома.

Соціальні мережі і переписки

Переглянувши сторінку дитини (що нормально, всі мами підписані на синів у доньок у Instagram), батьки можуть зрозуміти її краще, дізнатися про якісь проблеми, про які вона їм сама не розповість, а ще себе заспокоїти і не переживати.

Проте нікому не сподобається надмірний контроль, а ще й іноді заборони щодо спілкування, підписок на групи (які, на думку батьків, погано впливають на підлітка) на додачу. Це набридає і дратує, тоді дитина може просто приховати свій профіль і взагалі ніхто нічого не дізнається. Ну а переписки взагалі читати не бажано (так, батьки, буває, читають, хоч і не зізнаються). І не потрібно сердитися, коли дитина запаролює доступ до своїх гаджетів. Всі мають право на приватність.

Звичайно, бувають секрети, які виявляються непосильною ношею для дитини, і це, зазвичай, саме ті секрети, які приходять зі світу дорослих. І насамкінець - думаю, що в ідеалі батьки мають визнавати право дитини зберігати секрети, але створювати в родині атмосферу довіри і підтримки, щоб хоча би про те, що загрожує його спокою, здоров'ю і життю – підліток таки розповідав.

Рубрика СІМ_СОРОК є формою блогу, в якій журналісти виступають як вільні дописувачі та висловлюють своє бачення тих чи інших ситуацій. Редакція може не поділяти думку автора. Якщо в публікації вказана інформація, з якою Ви не погоджуєтесь, зв'яжіться з редакцією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 червня 2021
20 червня 2021
29 травня 2021
08 травня 2021
03 травня 2021
01 травня 2021
27 квітня 2021
01 квітня 2021
30 березня 2021
26 березня 2021
23 березня 2021
19 березня 2021
09:10
03 лютого 2021
19 листопада 2020