Поділитись:

Ефект стиснутої пружини, або Чому різко впала гривня

Середа, 02 жовтня 2019, 17:02

Аномально міцна гривня закінчилася, і валютний ринок швидко відіграє втрати. Міжбанківський ринок вже наблизився до 25 гривень, чорний – вище 25,5.

Про те, що сталося і чому гривня була надто міцною, розповів економічний експерт Сергій Фурса у мережі Facebook

Зі слів експерта, цьогоріч Україні сприяє світова кон'юнктура. Ціни на український експорт були високі, ціни на імпорт – знижувалися. Це вже добре для національної валюти. До того ж додався фактор іноземного капіталу на внутрішньому борговому ринку – з початку року їх зайшло в країну вже на 4 млрд доларів.

"У підсумку гривня увійшла в вересень у бадьорому настрої і хорошій формі. І ми не побачили початку осінньої сезонності. Що допомагало гривні восени? З одного боку, величезний оптимізм, який поділяли і інвестори, і суспільство. Споживчі настрої українських покупців близькі до історичного максимуму, рівень довіри до влади – безпрецедентно високий. Це не може не позначатися на курсі національної валюти. Люди вірять в диво, і це допомагало гривні. Інвестори бачать приклад Словаччини, яка зробила реформи, і це привело до зміцнення її валюти майже вдвічі. У підсумку, гривню купували і купували. Або, правильніше, сказати, не продавали українські гравці. І вишенька на торті – останній аукціон з розміщення державних облігацій у вересні. Там Мінфін запропонував 5-річні облігації і несподівано зіткнувся із суперпопитом. У підсумку, іноземці купили папери більш ніж на 500 млн доларів за один аукціон. Тобто в країну за тиждень зайшло більше 500 млн доларів. І навіть враховуючи активний викуп НБУ, гривня на цьому тлі підстрибнула і дійшла аж до 24,0", – пояснює Сергій Фурса.

А що тепер? Мінфін публічно оголосив, що більше не буде пропонувати ринку найдовші ОВДП терміном 5 років. А це означає, що вливання нерезидентів на валютний ринок в цьому році будуть мінімальні

А що оптимізм? По ньому теж був нанесений удар. Його добре видно на графіку єврооблігацій України, які росли місяць за місяцем,.

"Але потім приїхала місія МВФ і почалося. Спочатку будинок Гонтаревої спалили невідомі шанувальники однієї відомої людини. Потім раптом виявилося, що Україна може піти на компроміс з Коломойським. І інвестори злякалися. І від'їзд місії МВФ без укладення домовленостей теж їх не потішив. Не злякав, але змусив насторожиться. А потім ще й Данилюк, та людина, завдяки якій інвестори сприйняли перемогу Зеленського позитивно ще в квітні, подав у відставку і пов'язав її з впливом Коломойського... І багато хто вирішив, що було б непогано зафіксувати прибуток після довгого періоду росту. Це ще не розпродажі, але вже і не оптимізм. Такі настрої не пройшли повз локальний ринок. І бізнес тепер теж напружився. Він все ще оптимістичний, але вже напружений. Ще й на тлі інформаційного безладу, який породила геніальна комунікація великих комунікаторів від влади про формулу Штайнмаєра", – написав економіст.

У підсумку, зазначив Сергій Фурса, економічні агенти отримали сигнал, що більше гривня рости не буде. Тож можна купувати долари, поки вони дешеві.

"Всі побігли і я побіг". Поки що ситуація в економіці стабільна і далеко бігти сенсу немає. Але за рахунок "виносу" до 24 грн вийшов ефект стиснутої пружини. І тепер гривня робить стрибок назад замість тихого відходу на підготовлені позиції. А як же оптимізм населення? Начебто він ще залишається. Але. Тиха українська ніч, та сало краще переховати", – резюмував він.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гривня міцніє. Чому ж ростуть ціни?

 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
05 червня 2020
04 червня 2020
03 червня 2020
02 червня 2020
01 червня 2020
30 травня 2020
22 травня 2020
21 травня 2020
15 травня 2020
08 травня 2020
23 квітня 2020
12:10