Поділитись:

Зима близько: якою буде ціна на газ та як зекономити

Неділя, 22 вересня 2019, 20:00

Менеджер з комунікацій НАК «Нафтогаз» Роман Іванченко розповів про те, як зміниться ціна на газ після реформи ринку, про програму «Газовий запас» для побутових споживачів та в яких областях тепловиробники-боржники можуть зірвати початок опалювального сезону.

Від чого залежить ціна? Структура газового ринку.

На сьогодні український ринок газу, по-суті, поділяється на два сегменти.

Перший – це сегмент комерційних споживачів (від заводів та офісних центрів до найменших кіосків). Тут покупці вільно обирають постачальників, є величезна кількість продавців (зокрема, і відомих європейських трейдерів). Ціна визначається балансом попиту та пропозиції, динамічно змінюється та відображає ситуацію на ринку. Як правило, взимку збільшується, а влітку знижується. Все, як і в країнах ЄС. До речі, сезонним зниженням активно користуються завбачливі промислові споживачі – купують газ наперед та закачують його до сховищ, щоб використати пізніше – взимку.  

Другий – це сегмент, до якого належить населення, виробники тепла та деякі інші споживачі. Тут упродовж багатьох років держава регулювала ціни та встановлювала багато інших правил. Згідно з рішенням уряду, цінове регулювання в цьому сегменті діятиме до 1 січня 2020 року. Яким чином воно працює зараз?

Ціна газу для населення та інших споживачів наразі розраховується в щомісячному режимі на основі 4 показників:

  • ціни, за якою Нафтогаз продавав газ промисловим споживачам у попередньому місяці;
  • середньої ціни імпорту газу в Україну за попередній місяць (дані МЕРТ);
  • середньозваженої ціни продажу газу на Українській енергетичній біржі за попередній місяць;
  • ціни, визначеної урядовою постановою № 867 від 19 жовтня 2018 року.

З цих чотирьох цифр обирається найменша – саме за нею протягом місяця й продається газ населенню. Ціну можна подивитися на сайті. Таке правило працюватиме до кінця поточного року. 

Як зміняться ціни на газ після 1 січня 2020 року?

З січня цінове регулювання більше не діятиме, ціна на газ для населення повністю відображатиме ситуацію на українському ринку газу. Значну частину газу Україна закуповує в Європі, тому є сенс звернути увагу на те, які очікування щодо зимових цін є на європейських біржах. Наразі ринок очікує підвищення цін на газ взимку, як мінімум, в 1,5 рази, порівняно з літніми цінами. Цієї зими ще й додаються ризики, пов’язані з можливим перериванням Росією транзиту газу до Європи. Звісно, реальні цифри будуть відомі лише взимку та повністю визначатимуться ринковою ситуацією на той момент.

Програма “Газовий запас” – газ за вигідною ціною

Щоб захистити побутових споживачів від сезонного коливання цін, Нафтогаз розробив пропозицію «Газовий запас». Це можливість для населення купити газ на зиму за вигідною літньою ціною. Такі пропозиції – давно вже норма для промислових споживачів, але для населення – це новинка. Очікується, що «Газовий запас» дозволить зекономити до 25 % на вартості газу в опалювальному сезоні, але точна цифра залежатиме від ринкової ситуації. Передусім «Газовий запас» вигідний для споживачів, які використовують газ для підігріву води та опалення.

Відпускна ціна Нафтогазу в межах пропозиції складає 5849,3 грн за тис. куб. м (без урахування вартості транспортування, розподілу і 2,5% надбавки постачальника). Кожен клієнт може закупити на цих умовах до 25 тис. куб. м газу, чого достатньо для проходження всього опалювального сезону.

Наразі пропозицією «Газовий запас» скористалося вже більше 26 тисяч українських родин, які придбали більше 35 млн куб. м. газу. 

Тепловиробники-боржники: від Одеси до Кривого Рогу

Наразі виробники тепла (як і населення) купують газ на регульованих умовах.

Для того, щоб без проблем його отримувати, їм необхідно дотримуватися визначених законодавством вимог. Передусім, це означає вчасно розраховуватися за уже використаний газ. Рівень розрахунків не повинен падати нижче 90 %, а якщо в підприємства виникли тимчасові негаразди, воно має підписати з Нафтогазом договір про реструктуризацію, або виплату боргу та ретельно його дотримуватися.

З 1316 підприємств-тепловиків абсолютна більшість дотримується вимог законодавства, не мають проблем з газопостачанням та, ймовірно, вчасно і без проблем розпочнуть опалювальний сезон.

Водночас серед тепловиробників наразі також є 133 боржника, які не виконують вимоги законодавства для отримання газу. Серед таких, наприклад, КП «Теплопостачання міста Одеси», яке заборгувало за газ понад 820 млн грн, та АТ «Криворізька теплоцентраль», що заборгувало НАК "Нафтогаз України" більше 1,7 млрд грн.

Крім того, наразі є низка підприємств, які зірвали виконання договорів реструктуризації та виплати боргу за накопиченими раніше боргами. Серед цих підприємств, наприклад, КП «Смілакомунтеплоенерго». 

Нафтогаз щотижня публікує на своєму сайті інформацію про тепловиків, борги яких ставлять під загрозу вчасний старт опалювального сезону.

Що ж стосується сумлінних тепловиробників, то уряд та Нафтогаз наразі опрацьовують питання поширення на них пропозиції «Газовий запас». Це дасть можливість скористатися перевагами ринку та низькими літніми цінами на газ не лише споживачам з індивідуальним газовим опаленням та теплопостачанням, але й мешканцям будинків з централізованими системами опалення.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
18 вересня 2020
16 вересня 2020
15 вересня 2020
10 вересня 2020
09 вересня 2020
06 вересня 2020
28 серпня 2020
27 серпня 2020
25 серпня 2020
21 серпня 2020
14:00
19 серпня 2020
17 серпня 2020
12 серпня 2020
07 серпня 2020