Поділитись:

Супрун розповіла, що потрібно знати про болючі місячні

П'ятниця, 23 серпня 2019, 02:25

Менструальний біль – не складова “тяжкої жіночої долі”, із якою треба мовчки миритися, заявила в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

Колючий чи тягучий біль в животі, спазми, нудота, втомлюваність, біль у попереку та стегнах, діарея під час місячних бувають практично в усіх дівчат та жінок, але в деяких минають особливо нестерпно. 

Дисменорею (болісні менструації) – за різними даними мають 45–95 % жінок, і більшість не звертаються до лікаря, бо не вірять, що їм можуть допомогти. Лікарі, зі свого боку, теж часто ігнорують це питання, запевняють, що біль – це нормально, або пропонують народити дитину. Хоча є більш універсальні і дієві способи управління дисменореєю. 

Супрун зауважила, що дисменорея буває первинною та вторинною. У них різні причини, і переважно різні підходи до діагностики та лікування.

Первинна дисменорея

У такому випадку живіть болить щоразу – від самого початку менструацій, тобто з підліткового віку. При цьому жінки не мають тазових патологій. Причина болю і дискомфорту у високому рівні простагландинів. Ці речовини утворюються з арахідонової жирної кислоти та запускають скорочення матки під час менструації. Ймовірність первинної дисменореї підвищує сімейний анамнез, куріння та рясні менструації. 

Хороші новини. Первинну дисменорею досить просто зробити більш стерпною, і з роками вона може послабитись чи взагалі зникнути. Ефективними є нестероїдні протизапальні препарати, які заважають утворенню простагландинів (ацетилсаліцилова кислота, ібупрофен, мефенамінова кислота) та знеболювальні (парацетамол). Ці ліки доступні, безрецептурні, але неідеальні через побічні ефекти. Їх не можна приймати людям з хворими нирками, печінкою, шлунком. 

Іншими опціями лікування (на додачу чи заміну протизапальним препаратам) є комплексні гормональні контрацептиви та гормональна терапія в низьких дозах.

  • У 18 % дисменорея стійка до лікування нестероїдними протизапальними препаратами. 

 

  • Спазмалгетики, вітамін К та магній як засоби для зменшення болю наразі досліджують клінічно.

 

  • Тепла грілка, гарячий душ чи сауна досить ефективно долають менструальний біль.

Вторинна дисменорея

Дисменорею вважають первинною, поки не доведено протилежне, тобто не знайдене порушення в малому тазу.

Вторинна дисменорея трапляється в 10 % жінок із болісними місячними. Вона розвивається після 25–30 років або принаймні після початку статевого життя.

Така дисменорея може мати різне підґрунтя: ендометріоз, аденоміоз, фіброми в матці, запалення органів малого тазу, поліпи в кишківнику, лейоміосаркома матки, ектопічна (позаматкова) вагітність, чи стеноз (звуження) цервікального каналу. 

Її супроводжують також біль під час сексу (диспареунія) чи дефекації (дискезія). Вторинна дисменорея не збігається повністю з менструацією, а частково перекривається. При цьому нудоти, слабкості, як при первинній, може не бути.

Оільниця наголосила, що якщо щоразу менструації дуже болісні, і нестероїдні протизапальні препарати та/або контрацептиви не допомагають, то потрібно звернутися до лікаря.Причини болю слід усувати. Якщо хоча б раз був вагінальний секс, і є скарги на сильний менструальний біль, передусім проводять обстеження тазу та УЗД. Воно має високу чутливість і специфічність, і у 80 % випадків виключає ендометріоз – основну причину вторинної дисменореї. Запальні процеси в малому тазу, викликані інфекцією, діагностують за проявами та лабораторними тестами.

Вторинну дисменорею лікують відповідно до виявленої причини: пероральними комбінованими контрацептивами чи іншими формами гормональних контрацептивів, операційними втручаннями, антибіотиками в разі інфекції, і в особливо важких випадках – видаленням матки. 

Вчасне звернення до гінеколога щодо менструального болю може врятувати не лише тиждень повноцінного життя щомісяця, а й фертильність чи життя.

Що ще можна зробити, аби зменшити інтенсивність первинної дисменореї?

  • Споживати багато риби та горіхів. Омега-3 жирні кислоти стануть “траплятися” в тілі трохи частіше, а простагландини з арахідонової жирної кислоти будуть утворюватися рідше. 

 

  • Якщо їсти багато риби, кисломолочної продукції та фруктів, ймовірність первинної дисменореї буде нижчою. Якщо часто перекушувати та їсти солодощі – вищою. Ключовими нутрієнтами для запобігання болю є вітаміни В1, Д, Е, кальцій та магній .

 

  • Споживання меншої кількості кави може зменшити симптоми (до 300 мг кофеїну на день). Також важливо пити достатньо води.

 

  • Бути фізично активною, навіть у дні менструацій. 

 

  • Займатися сексом чи мастурбувати в дні менструацій. Під час оргазму виділяються ендорфіни – нейромедіатори задоволення та знеболення. Крім цього, ендорфін бета може утворюватися у матці, і ставати на заваді синтезу простагландину. Секс має бути захищеним презервативом.

 

  • Народження дитини, та кілька вагітностей і пологів можуть полегшувати перебіг менструацій, але це працює не назавжди. Передусім, це стосується первинної дисменореї. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
12 березня 2020
06 березня 2020
15:52
24 лютого 2020
26 листопада 2019
03 жовтня 2019
10 вересня 2019
08 вересня 2019
01 вересня 2019
06 серпня 2019
04 серпня 2019
30 липня 2019
28 липня 2019
25 липня 2019
14 липня 2019
26 червня 2019