Поділитись:

Кліщ атакує: двоє волинян захворіли на вірусний енцефаліт

Четвер, 22 серпня 2019, 08:23

За тиждень на Волині зафіксували два випадки кліщового вірусного енцефаліту.

Про це повідомляє ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України».

60-річна мешканка Ківерець звернулась по медичну допомогу зі скаргами на головний біль, нудоту, загальну слабкість, сонливість, підвищення артеріального тиску. З діагнозом «Гіпертонічний криз» її госпіталізували в лікувальний заклад. Оскільки покращення стану не відбувалось, хворій провели додаткові обстеження, в результаті чого встановили діагноз «Кліщовий вірусний енцефаліт». З'ясувалося, що жінка помітила на шиї місце укусу комахою з почервонінням в діаметрі 5 см, яке залишалося упродовж тижня. Зі слів хворої, нападу кліща могла зазнати працюючи на території присадибної ділянки біля будинку.

Інший випадок трапився із 10-річним хлопчиком, мешканцем Ратнівського району. Факт укусу кліщем він не пам’ятає, однак неодноразово перебував у лісі поблизу села, де проживає. Захворювання розпочалося із підвищення температури тіла до 37,5°С та головного болю, що тривали протягом 4 днів. Оскільки хвороба протікала як гостра респіраторна вірусна інфекція, батьки лікували дитину самостійно. Згодом температура підвищилась до 39°С, а головний біль посилився. Дитину з діагнозом «Кліщовий вірусний енцефаліт» госпіталізували в інфекційне відділення лікарні.

Обидва випадки захворювання підтверджені лабораторно.

Довідково:

Кліщовий енцефаліт – це природно-вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.

Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру збудника інфекції зі слиною чи тканинами кліща, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває в середньому 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого піднімається температура тіла до 38-39°С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівках. В місті присмоктування кліща з’являється еритема. В подальшому спостерігаються симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем.

Як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси:

  • Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу місце для привалів, нічного сну на природі.
  • Під час прогулянки, за можливості, оглядати себе та оточуючих через кожні 2 години та обов’язково вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, вкриті волоссям. Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо на природу брали домашнього улюбленця – його теж слід оглянути.
  • Можна використовувати засоби, що відлякують кліщів, – репеленти. Препарати слід наносити відповідно до інструкції.
  • Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі. Вони можуть вражати й через деякий час після відвідування зеленої зони, якщо залишились на одязі, речах. Кліщі можуть потрапити до житла із букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
  • Після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря-інфекціоніста для вирішення питання проведення профілактичного лікування. Крім того, потрібно стежити за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу – негайно звернутись до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
10 липня 2020
08 липня 2020
03 липня 2020
21 червня 2020
20 червня 2020
18 червня 2020
16 червня 2020
09 червня 2020
27 травня 2020
14 травня 2020
13 травня 2020
22 березня 2020
06 березня 2020