Поділитись:

Чому зміцніла гривня і що з нею буде далі

Четвер, 15 серпня 2019, 10:00

Раніше зазвичай гривня посилювалася з квітня до червня-липня, а потім девальвувала восени до нижньої точки.

Ця сезонність ще з 90-х визначалася особливостями зовнішньої торгівлі України, коли навесні та влітку Україна активно експортувала метали та інші товари, а восени імпортувала паливо та споживчі товари для новорічного сезону. Але з минулого року ця тенденція почала змінюватися. Про це розповів виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Із його слів, по-перше, збільшення ваги зернових в експорті розтягнуло в часі період активного находження валютної виручки. По-друге, іноземні портфельні інвестори звернули увагу на цю сезонність і почали вкладати в гривневі облігації завчасно, в перші місяці року, коли курс долара є найвищим. 

Цього ж року високі процентні ставки за державними облігаціями наклалися на очікування, що далі вони будуть знижуватися, та на позитивну оцінку інвесторами результатів виборів в Україні. Міністерство ж фінансів вирішило перестрахуватися і майже повністю задовольнити попит інвесторів. Саме тому ми й побачили неочікуване посилення гривні в другій половині літа і коливання курсу «від аукціону (Мінфіну) до аукціону», тобто залежно від того, скільки валюти «зайшло» в країну після продажу ОВДП.

В разі, якщо посади прем’єр-міністра та міністрів економічного блоку в новому уряді обіймуть авторитетні серед інвесторів постаті, уряд швидко домовиться з МВФ про нову програму, а Рада ухвалить потрібні закони, то цього року ми можемо пройти осінь і без звичного послаблення гривні. Тим більше, що через хорошу погоду ми знову очікуємо на рекордний врожай зернових.

Тоді Національний банк зможе прискорити зниження облікової ставки, а Мінфін – обмежити залучення дорогих коштів, що вгамує спекулятивний попит на гривневі облігації уряду.

Довідка VoxUkraine

Потужне зміцнення в липні дозволило гривні значно перевершити показники того ж місяця двох минулих років. Зростання національної валюти викликано декількома факторами. По-перше, це зростання попиту іноземних інвесторів на гривневі ОВДП українського уряду. По-друге, це сезонність, зумовлена експортом аграрної продукції. Подальше посилення гривні також відбудеться за рахунок серпневих платежів податку на прибуток, для яких експортери будуть продавати валюту.

VoxConnector для ІА «Конкурент» 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт розповів, чому падає долар і що буде далі

Надрукувати
мітки:
коментарів
03 серпня 2020
29 липня 2020
26 липня 2020
19 липня 2020
15 липня 2020
13 липня 2020
06 липня 2020
30 червня 2020
29 червня 2020
28 червня 2020
27 червня 2020
25 червня 2020
21 червня 2020