Поділитись:

Ліс на Волині гине: його нищать шкідники і недосконалі закони

Субота, 13 липня 2019, 12:36

Масштаби збільшення уражених шкідниками площ лісових масивів вражають: дерева у лісах масово всихають і гинуть. На територіях, які відносять до природно-заповідного фонду, проблему вирішити заважають законодавчо-нормативні акти, які обмежують дії лісівників. При зволіканні з проведенням санітарних робіт утвориться сухостійний мертвий ліс, площа якого буде збільшуватися. Якщо при вчасній ліквідації осередків враження локалізувати розповсюдження шкідників на сусідні деревостани, можна вибрати дерева, які ще частково мають економічну та ресурсну цінність. На сьогодні лісівники фіксують, що через всихання втрачено фактично понад 14 тисяч га територій природно-заповідного фонду. А це – 12% від загальної кількості в області.

На Волині, яка на третину зайнята лісами, частина території – заповідна. А це – 20 % усіх волинських лісів, які перебувають в управлінні Держлісагенства. І на цих територіях заборонені будь-які суціально-санітарні роботи, вирізка та прибирання вітровальних та пошкоджених дерев.

Про це розповіли журналістам на прес-турі, який відбувся у п’ятницю, 12 липня.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Першотравневий» Луцького району  займає площу 12,5 га, перебуває у межах землекористування ДП «Ківерцівське ЛГ» – Боголюбське лісництво. Природний склад – тюльпанове дерево, катальпа, дугласія, бархат амурський і т. д. Має естетичне та культурно-оздоровче значення. Тут також спостерігається всихання сосен та ялин.

«Проблема у тому, що дерева масово всихають. Ми могли б вибірково провести санітарну рубку, прибрали б ліс від пошкоджених дерев шкідниками. Але ми не можемо цього зробити, бо нам це заборонено законом», – коментує головний лісничий ДП «Ківерцівське ЛГ» Андрій Зінич.

Територія заповідного урочища місцевого значення «Садівська дача» Луцького та Локачинського районів складає 2669,62 га. Як прокоментував лісничий Коритницькго лісництва ДП «Горохівське ЛМГ» Петро Завадський, тут також спостерігається проблема всихання ялини та сосни звичайних. Урочище було створене у 2005 році з метою збереження цінного лісового масиву. На території є дубово-грабові та соснові насадження, підсніжник звичайний, а також водяться борсуки і видри, які занесені до Червоної книги України. Тут заборонено проводити всі лісогосподарські роботи, розводити вогнища, створювати автотранспортні зупинки, збирати гриби та ягоди.

Жахливу картину масових всихань показали у 26, 44, 45 та 47 кварталах.

Як зазначив завідувач сектору охорони та захисту лісу Волинського ОУЛМГ Віталій Півовар, у деяких кварталах пошкоджено 50% насадження хвойних дерев, а заселені шкідниками – до 70%. Зазначив, що такі уражені квартали через 5 років можуть зникнути повністю. До того ж, можуть не вціліти сусідні насадження.

На 44 кварталі, де площа складає 1,7 га, як зазначив Петро Завадський, сосна вже загинула. І це робота шестизубого короїда. Хоча насадженню – всього 30 років.

Чи не найбільша проблема у 47 кварталі, де на 37 га уражено вже 80% насаджень.

Ситуацію прокоментував  доцент кафедри лісового і садово-паркового господарства Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Василь Войтюк. Він зазначив, що у попередні роки було мало вологи, тому сосна практично втратила імунітет. А короїд дуже любить суху і спекотну погоду. На даний момент, було б добре забирати такі уражені короїдом дерева. Це потрібно зробити у період, доки короїд не вилетів. Хоча, як зазначив спеціаліст, вражають  дерево й інші шкідники.

«Даються пропозиції щодо вирішення проблеми, піднімається питання на нарадах різних рівнів. Нещодавно була в Києві міжнародна конференція, де піднімалося це питання. Були спеціалісти і з Білорусі. Потрібне подальше обстеження ситуації», –зазначив Василь Войтюк.

Як розповіла прес-секретар Волинського ОУЛМГ Світлана Думська, інших способів, ніж прибирання і вирубка хворих дерев, немає. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
03 червня 2020
30 травня 2020
29 травня 2020
28 травня 2020
20:00
27 травня 2020
26 травня 2020
21 травня 2020
17 травня 2020
13:10
06 травня 2020
05 травня 2020
04 травня 2020
19:30
03 травня 2020