Поділитись:

Які наркотики "популярні" у різних регіонах світу: доповіді ООН і Євросоюзу

Неділя, 07 липня 2019, 02:55

У червні 2019 року ООН і Євросоюз опублікували «доповіді про наркотики». Вони описують споживання за регіонами та типами речовин, політику різних країн щодо наркотиків, проблеми охорони здоров'я у 2017–2018 роках. Всесвітню доповідь підготувало Управління ООН з наркотиків і злочинності на основі даних, отриманих від 108 держав Європи, Азії, Африки, Північної і Південної Америки й Океанії. Європейську доповідь підготувало Агентство з наркотиків в ЄС – у ній фігурують 28 країн-членів Євросоюзу, а також Норвегія і Туреччина. Оглядач theБабеля Сергій Пивоваров уважно прочитав обидві доповіді. Марихуана залишається найпоширенішим наркотиком у світі, в США та Африці – криза синтетичних опіоїдів, в Європі зростає споживання кокаїну та виробництво синтетичних «дизайнерських» наркотиків. Україна в цих документах не згадується.

Марихуана

Канабіс – як і раніше найпоширеніший у світі наркотик: хоча б раз його вживали близько 188 мільйонів людей. Перш за все це пов'язують з тим, що все більше країн повністю або частково легалізовують марихуану.

Канабіс стали вирощувати на відкритому повітрі у набагато більших масштабах, ніж у приміщеннях. Успіхи в технології вирощування та селекції за останні десять років призвели до зростання врожаїв. Крім того, удвічі збільшився відсоток вмісту основної психоактивної речовини – тетрагідроканабінолу (ТГК).

Оскільки створюються легальні ринки канабісу, з'явився і широкий асортимент продуктів на його основі. Це концентрати з високим вмістом ТГК, харчові продукти та рідини з додаванням канабісу; синтетичні канабіноїди – їх на сьогодні понад 180 видів; ліки на основі канабісу та інші продукти.

Кількість споживачів марихуани особливо зросла в Північній Америці, де ринки канабісу для медичного чи особистого споживання узаконили в Канаді та в понад 30 штатах США. В Європі канабіс теж залишається найпоширенішим наркотиком. За даними Агентства з наркотиків у ЄС, у минулому році канабіс вживали близько 17,5 мільйона жителів країн-членів Євросоюзу віком від 15 до 34 років.

А обсяги конфіскованого канабісу вже помітно скорочуються – особливо в Північній Америці, хоча досі перевищують всі інші наркотики.

Кокаїн

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, в 2017 вирощування коки та виробництво кокаїну досягло рекордного рівня – близько 1,9 тисячі тонн (це на 25 відсотків більше, ніж у 2016-му). Зростає й кількість конфіскованого кокаїну: у 2017 році правоохоронці різних країн світу вилучили рекордні 1,2 тисячі тонн.

Споживання кокаїну поступово збільшується в Північній Америці, Океанії та деяких країнах Південної Америки, а також потенційно може зрости в деяких частинах Азії та Західної Африки.

Що стосується Західної і Центральної Європи, то тут кокаїн став другим найпоширенішим наркотиком після канабісу. У 2017 році його вживали близько 2,6 мільйона людей віком від 15 до 34 років. За поширенням серед європейських міст лідирують Брістоль, Барселона, Амстердам, Антверпен, Лісабон, Париж, Мілан, Копенгаген і Берлін.

Агентство з наркотиків в ЄС заявляє про «уберізацію» торгівлі кокаїном – його продають через програми для мобільних телефонів, у соціальних мережах, на торгових майданчиках даркнету.

Опіоїди

Звіт ООН описує епідемію синтетичних опіоїдів у Північній Америці й Африці. В Америці ключовою проблемою є фентаніл – синтетичний опіоїд, який в медицині використовують для наркозу та знеболювання, наприклад, онкохворих. Фентаніл у 25–50 разів сильніший за героїн і в 50–100 разів сильніший за морфін. Його зазвичай вводять внутрішньовенно, але його також можна курити або нюхати.

У 2017 році в США зареєстровано понад 47 тисяч летальних випадків через передозування фентанілом, у Канаді – чотири тисячі смертей.

Західна, Центральна і Північна Африка переживають кризу іншого синтетичного опіоїдного знеболювального – трамадолу. За даними ООН, його незаконно виготовляють у Південній Азії, звідти він потрапляє до Африки та країн Близького і Середнього Сходу. У звіті зазначається, що «трамадол вживають через його заспокійливий і знеболювальний ефект, щоб поліпшити розумові, фізичні та робочі показники, а також зменшити потребу у сні та знизити апетит». Обсяг вилученого трамадолу у всьому світі зріс з менш ніж 10 кілограмів у 2010 році до 125 тонн у 2017-му.

В Європі опіоїди займають відносно невелику частку ринку наркотиків. Найпоширеніший з них – сильнодіючий напівсинтетичний опіоїд героїн.

Синтетичні наркотики

Дані ООН свідчать, що вживання синтетичних стимуляторів, таких як амфетамін, метамфетамін і екстазі, поширене в Північній Америці, Східній і Південно-Східній Азії.

У доповіді Агентства з наркотиків в ЄС йдеться про зростаючу роль Європи у виробництві синтетичних наркотиків. У 2017 році лише в Нідерландах ліквідували 21 лабораторію з виробництва MDMA, порівняно з 11 лабораторіями у 2016-му. А кількість вилучених таблеток MDMA досягло рекордних 6,6 мільйона.

Метилендіоксиметамфетамін – напівсинтетичне психоактивне з'єднання амфетаминового ряду, основний інгредієнт екстазі. Виробництво, зберігання, транспортування та розповсюдження MDMA є кримінальним злочином у більшості країн світу, зокрема й в Україні.

У Чехії та в прикордонних районах сусідніх країн зосереджено виробництво метамфетаміну. А його споживання зросло на Кіпрі, у Східній Німеччині, Іспанії, Фінляндії та Норвегії. З доповіді випливає, що Туреччина стала одним з основних перевалочних пунктів з поширення синтетичних наркотиків. Тут вилучили 8,6 мільйона таблеток MDMA, 6,6 тонни амфетаміну, 658 кілограмів метамфетаміну – більше, ніж у всьому Євросоюзі.

Схожа ситуація і з новими психоактивними речовинами – «дизайнерськими наркотиками». Якщо глобальна тенденція демонструє скорочення кількості вперше виявлених нових речовин, то в Європі все навпаки. Тільки у 2018 році в Євросоюзі вперше виявили 55 нових психоактивних речовин, внаслідок чого їхня загальна кількість зросла до 730.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині викрили інспектора поліції, який незаконно збував наркотики (фото)

Надрукувати
мітки:
коментарів
28 травня 2020
25 травня 2020
22 травня 2020
21 травня 2020
20 травня 2020
18 травня 2020
14 травня 2020
07 травня 2020
06 травня 2020
05 травня 2020