Поділитись:

Кліщ: на Волині зросла кількість заражень хворобою Лайма

Неділя, 30 червня 2019, 10:01

На Волині з кожним роком ускладнюється епідемічна ситуація через іксодових кліщових бореліозів. Кількість заражень хворобою Лайма за останні 10 років збільшилася у 9 разів (з 5 випадків у 2008 році до 44 випадків у 2018 році).

Про це повідомляє управління охорони здоров’я Луцької міської ради.

За 6 місяців 2019 року на Волині вже зареєстровули 5 випадків хвороби Лайма, за аналогічний період 2018 року сталося 2 випадки. Всі пацієнти  – дорослі, госпіталізовані у Волинську обласну інфекційну лікарню. Станом на 27.06.2019 р. четверо хворих ще перебувають на стаціонарному лікуванні. Діагноз "Хвороба Лайма" лабораторно підтвердили трьом особам, двом – діагноз встановлено клінічно.

Крім того, за І півріччя поточного року лабораторним центром вже зареєстровано 38 термінових повідомлень з лікувально-профілактичних закладів міста, у яких вказано, що місця покусів споридично розкинуті у різних районах міста Луцька та районів області з приводу укусів кліщів.

Як вберегтися від укусу кліща

Кліщі найбільш активні у травні-червні та в серпні-вересні. Небезпечні комахи живуть переважно у сирих і вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах, у високій траві, кущах, біля стежок і лісових доріг. Будьте обачні в такій місцевості.

Якщо ви зібралися на відпочинок на природі, одягніть краще світлий одяг (на ньому краще видно кліщів). Натомість слід не забувати про шкарпетки і віддавати перевагу закритому вбранню. Використовуйте також спеціальні аерозолі, які відлякують кліщів. Не забувайте, що, крім людей, жертвами кліщів можуть стати і домашні тварини.

Після того, як ви прийшли з лісу чи парку, ретельно перевірте на наявність кліща такі частини тіла:

  • під пахвами;
  • у вухах та біля вух, на шиї;
  • в середині пупка;
  • на вигинах колін і ліктів;
  • у волоссі і біля нього;
  • між ніг;
  • навколо талії.

Прийміть душ після того, як були на відкритому повітрі. Душ протягом найближчих двох годин знижує ризик укусу кліща. Пам’ятайте, що кліщ присмоктується до тіла упродовж приблизно двох годин.

Те ж стосується і домашніх улюбленців. Після прогулянки перевірте лапи, живіт та морду тварини. Якщо ж після укусу пес ослаб, погано їсть, а білки очей пожовтіли, терміново зверніться до ветеринара. 

Якщо вкусив кліщ:

Бажано не зволікати і звернутися у травмпункт. Там його дістануть і відразу передадуть у лабораторію на аналізи. Якщо такої можливості немає, то варто обережно викрутити його пінцетом, ниткою або спеціальним гачком, який можна придбати в аптеці. Місце укусу обробити спиртом. А з олією, підрізаними шприцами, ацетоном та іншими сумнівними методами медики радять не експериментувати.

Як видалити кліща самостійно: 

Спосіб №1. Обгорнути пальці марлевою серветкою і розхитувати кліща з боку вбік.

Спосіб №2. Можна скористатись пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, і повільно витягнути комаху разом із хоботком.

Не можна розчавлювати кліща, щоб збудники хвороби, які можуть бути в його організмі, не потрапили в рану на тілі людини. Після видалення комахи місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці – видалити його стерильною голкою, після чого ретельно вимити руки з милом.

Якщо ви витягнули кліща самотужки, слід простежити, щоб кліщ залишився живий. Перевірити, чи заразним був кліщ, можна у спеціальній лабораторії. Там фахівці перевірять кліща на наявність борелій, що викликають хворобу Лайма.

Як зрозуміти, що після укусу кліща ви заразилися?

Якщо ви стали жертвою кліща, уважно стежте за своїм самопочуттям. Ці комахи переносять  збудника хвороби Лайма. Початок захворювання схожий на звичайну застуду або грип.

Хвилюватись варто, якщо після укусу кліща:

  • збільшились лімфатичні вузли; 
  • є болі в суглобах, м’язах;
  • є навіть незначне підвищення температури тіла.

У більшості інфікованих людей на місці укусу кліща через деякий час (на 2-4-й день, іноді через 2 місяці, а найчастіше через 12-14 днів) виникає червона пляма, що збільшується і може сягати в діаметрі до 20-30 см і більше.

Якщо маєте червону пляму після укусу кліща – одразу звертайтеся до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів