Поділитись:

Супрун розповіла про небезпечні реакції на щеплення

Понеділок, 18 березня 2019, 18:48

Підвищення температури, виникнення набряку, ущільнення чи почервоніння у місці ін’єкції – абсолютно очікувані реакції на щеплення, які тривають один-два дні та є абсолютно безпечними.

Про це в мережі Facebook написала в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

Одна з найбільш міфологізованих тем стосовно вакцинації – реакції після щеплень. Дуже часто батьки помилково вважають їх небезпечними для здоров’я дитини та навіть відмовляються від вакцинації взагалі. Зі слів Уляни Супрун, у більшості випадків такі реакції проходять самостійно. Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть.

Такі реакції організму пов’язані з механізмом дії певних вакцин. Щоби сформувати оптимальну імунну відповідь на введені антигени (компоненти вакцини, до яких, власне, і формується імунітет), до вакцин додають спеціальні речовини-ад’юванти. Вони підсилюють місцеву реакцію та сприяють тому, щоб більше клітин крові зреагували на введену вакцину. Таким чином наш організм помічає введені антигени, що є у вакцині, і вступає з ними в активну взаємодію. 

Жодної небезпеки здоров’ю дитини вони не несуть. Втім, є багато міфів та неточностей стосовно таких реакцій серед батьків. Найбільш поширені серед них:

Почервоніння – це алергічна реакція, тому треба застосовувати антигістамінні (протиалергічні) препарати.

Почервоніння як реакція після щеплення найчастіше не є алергічною, тому давати дитині протиалергічні засоби не обґрунтовано. Крім того, розвиток анафілактичних реакцій (надзвичайно рідкісних тяжких та небезпечних алергічних реакцій) ці препарати також не попереджують. Таким чином ви даєте дитині зайві ліки, користі від яких немає, натомість можливі побічні дії.

Температуру, що з'являється після щеплення, потрібно обов’язково збивати.

Не варто давати дитині жарознижувальне “для профілактики”. Самі ж ліки частіше є причиною виникнення алергічної реакції. Водночас батьки часто схильні розцінювати цю реакцію як алергію саме на вакцину, а не на додаткові препарати. Тому рекомендовано давати жарознижувальне або знеболювальне лише у випадку необхідності.

  • Якщо дитина відчуває сильний дискомфорт, біль чи погано переносить підвищення температури – не варто чекати підвищення температури 38,5 і вище градусів.
  • Рекомендовані препарати для зниження температури – парацетамол або ібупрофен. В жодному разі не рекомендується використовувати ацетилсаліцилову кислоту. В будь-якому випадку стосовно дозування ліків порадьтеся з вашим педіатром або сімейним лікарем.
  • За підвищеної температури також важливо переконатися, що дитина не одягнена занадто тепло та давати достатньо пиття.
  • Якщо ж дитина нормально переносить підвищену температуру, від використання ліків можна утриматись.

Компреси та мазі допомагають зменшити набряк та почервоніння.

Мазі, йодні сітки, прикладання листків капусти чи застосування компресів на місці уколу можуть призвести до перегріву, ще більшого притоку крові до місця ін’єкції. Це може сприяти збільшенню розміру почервоніння чи ущільнення в місці щеплення та навіть опіку. Тому жодних маніпуляцій з місцем ін’єкції проводити не можна. Ущільнення пройде саме по собі, якщо не втручатися.

Після щеплення не бажано гуляти з дитиною на вулиці.

Прогулянка на свіжому повітрі ніяким чином не може нашкодити дитині. Натомість допоможе позбавитись стресу, який міг виникнути внаслідок ін’єкції.

Коли потрібно звернутись до лікаря:

▪ Почервоніння почалося через 2 дні після щеплення.
▪ Воно збільшилося в розмірі (більше, ніж 5 см).
▪ Біль посилюється або почервоніння у місці ін’єкції збільшується через 3 дні.
▪ Температура виникла через 2 дні (або триває більше трьох днів).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не проти вакцинації – проти дискримінації": у Луцьку протестують батьки (фото, оновлюється)

Надрукувати
мітки:
коментарів
15 липня 2020
13 липня 2020
10 липня 2020
08 липня 2020
07 липня 2020
04 липня 2020
03 липня 2020
02 липня 2020