Поділитись:

Скасування регулювання цін на газ для населення призведе до їх різкого зростання, – Герус

Субота, 16 березня 2019, 13:00

Скасування державного регулювання цін на газ для потреб населення призведе не до зниження, а до різкого зростання його вартості та загрожує відключенням від газу цілих областей.

Про це у Facebook написав експерт із енергетичних питань Андрій Герус.

Нагадаємо: Нафтогаз запропонував скасувати державне регулювання цін на газ для потреб населення. 

Проте, зі слів Андрія Геруса, це навпаки призведе до різкого зростання ціни та загрожує відключенням від газу цілих областей, включно зі споживачами, які справно платять свої тарифи.

"Відміна регулювання означає, що далі Укргазвидобування/Нафтогаз не зобовязаний по якийсь спеціальній ціні продавати газ для потреб населення. І взагалі не зобовязаний продавати для потреб населення. Таким чином, збутові компанії (і ті, що належать Фірташу, і ті, що належать Нафтогазу, і ті, що належать іншим акціонерам) мають знайти на ринку ресурс і продати його населенню", – зазначив експерт.

Андрій Герус на прикладі пояснив, чому і на скільки різко зросте ціна на газ.

Сьогодні, зі слів експерта, борги населення за газ/тепло/гарячу воду становлять 49 млрд грн. Рівень оплати – біля 70 %. Тобто після різкого урізання субсидій майже кожна третя сім'я не платить або платить дуже невчасно.

"Отже, давайте змоделюємо ситуацію. Для спрощення: у вас є 10 хат у селі – це ваші споживачі.

  • платить за газ 7 хат. 3 хати не платить. Ще 1-2 хати платить, але із затримкою 0,5-1 міс.;
  • платять всі по післяоплаті по лічильнику (так вимагає закон). Але вам купувати газ, імовірно, по передоплаті, і ваша ціна – із привязкою до валюти. Тобто і ризики волатильності ціни, і валюті ризики – на газовому постачальнику;
  • вам треба цих споживачів адмініструвати – розносити рахунки, створити та підтримувати якийсь сайт, кол-центр, люди, інспектори;
  • юристи, суди, щоб боротися із неплатниками, конфісковувати майно, хати, гроші, "рішати питання". А неплатників нездорово багато", – пояснює Андрій Герус.

Зважаючи на все це, незалежний ринковий постачальник, аби компенсувати ризики неплатежів, валютні ризики, адміністративні затрати, має встановити  мінімум 40-відсоткову маржу понад оптову ринкову ціну газу.

"Таким чином, оптова ринкова ціна на квітень 8380 грн перетворюється в ціну на 11 732 грн для кінцевого споживача у маленькому українському селі. Ця нова нерегулювана ціна на 37 % вища, від сьогоднішньої регульованої ціни 8550 грн за тис куб. м. З такою новою ціною кількість неплатників ще виростає, постачальник це знову закладає у ціну – і ця спіраль може розкручуватися безкінечно. І це все – без врахування можливого зростання тарифів на транспортування газу (мережі), які не переглядалися із 2016 року", – додає експерт.

Розглянув Андрій Герус і питання платежів/неплатежів.

"Група НАК Нафтогаз контролює понад 75 % видобування газу та 65 % імпорту газу. Де-факто у них ринова влада та контроль ринку, якщо зараз можна натягувати аргмуенти, чому НАК не такий вже і монополіст (хоча монополіст), то у нерегулбваному ринку – це очевидна та безсумнівна монополія з повною ринковою владою. Купити газ у таких обсягах можна буде лише у Нафтогазу. Але памятаємо, що на ринку є боргів на декілька десятків мільярдів гривень. І більшість із цих боргів не тому, що облгаззбути щось не доплатили (хоча, думаю, є і таке), а тому, що не платили споживачі, Мінфін не вчасно оплачував субсидії та пільги тощо", – пише експерт.

А для того, щоб повернути борги, Нафтогаз готовий відключити від газу ціле місто, незажаючи на те, що без тепла/гарячої води залишаються і ті споживачі, які за все вчасно заплатили (а таких станом на сьогодні 70%). 

"Тому у теперішніх умовах ніякий нормальний ринок газу неможливий. Більше того, у звязку із таким різким ростом боргів/неплатежів за ЖКП (+ 93 % за останні 13 місяців до 62,4 млрд грн), ми тільки віддалилися від можливості створення нерегульованого конкурентного ринку газу. Не може цього всього не розуміти і Нафтогаз, але на жаль, політиканство та піар біжать поперед професії та поперед справжніх реформ", – зауважив експерт.

"Прем'єр Гройсман же у цій ситуації поступив абсолютно правильно та відповідально. Із такими пропозиціями Нафтогазу я розумію, чому уряд не довіряє менеджменту компанії, акціонером якої він являється. Якщо ринок дозволяє понизити ціну, то її потрібно понизити урядовим рішенням.

Спочатку порядок, а потім лібералізація. Українці – не піддослідні істоти для експериментів, які у ФБ мають читати про реформи, а вдома сидіти без тепла та гарячої води. І якщо теорія не дає результатів на практиці, то погана теорія (або застосування цієї теорії), бо головне – практичні наслідки для людини", – резюмував Андрій Герус.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна має шанс для "газового" прориву, – економіст

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 липня 2020
27 червня 2020
25 червня 2020
23 червня 2020
21 червня 2020
16 червня 2020
11 червня 2020
10 червня 2020
05 червня 2020
19 травня 2020
07 травня 2020
30 квітня 2020
28 квітня 2020
20 квітня 2020
16 квітня 2020