Поділитись:

Україна має шанс для "газового" прориву, – економіст

Четвер, 14 березня 2019, 17:14

"Нафтогаз" пропонує знизити ціну на газ для населення. І тут вибори ні до чого – лише економіка. 

Про це заявив на своїй сторінці у Facebook економіст Сергій Фурса.

Як пояснив Фурса, зараз "Нафтогаз" має зобов'язання перед Кабміном продавати газ населенню за чітко визначеною ціною. Це, з його слів, рудимент Радянського союзу: ціна не ринкова. 

"Ця ж ціна і була предметом розбрату при переговорах з МВФ. І цю ж ціну нам, згідно з домовленістю з МВФ, треба підняти в травні. Має бути підвищення в тому випадку, якщо ми не перейдемо  нарешті на ринкове ціноутворення. Адже якщо перейдемо, то підвищувати вже не треба", – зазначив Сергій Фурса. 

Виходить парадокс: МВФ вимагає підвищити ціну до ринкового рівня, але тут виявляється, що ринкова ціна нижча, ніж вимагає МВФ. 

"І знову можна повірити у змову світових буржуїв проти маленького українця. А потім відразу повірити в плоску землю і змову фармацевтичних компаній. Але все просто. Ринкова ціна при переговорах з МВФ визначається за формулою. Тому що без формули нікуди. І оскільки її встановлюють надовго, а ціни часто змінюються, то в неї, в формулу, формула ретроспективна. Виходить таке собі усереднення. І це грає на користь споживача тоді, коли ціна зростає. Але от коли ціна падає..." – написав експерт. 

Однак, як зазначив він, ціна на ринку газу останні місяці стрімко падала.

"Йдеться про котируваннях на європейських біржах – це саме ті ціни, за якими в країну безліч незалежних трейдерів імпортують газ. І про ту ціну, за якою приватні газовидобувачі продають газ в Україні. Ціна падала передусім завдяки зниженні вартості нафти, потім зіграло на руку глобальне потепління, що призвело до дуже теплої зими. Попит і пропозиція, все, як завжди, логічно. І ось тепер ціна на біржі вже нижча від встановленого рівня для "Нафтогазу". І точно нижча від нового рівня ціни, який є в домовленостях з МВФ", – пояснив економіст.

Із його слів, українці нарешті можуть забути про те, що ціни в платіжках прив'язані до вирішення чиновників, забути про адміністративне регулювання цін і безболісно перейти на ринкові ціни. Адже зазвичай такий перехід пов'язаний з ростом ціни.

"Зараз можна зробити прорив, а ринкові ціни – це величезний прорив, не тільки не підвищуючи ціну, не тільки уникаючи її майбутнього підвищення, а й знизивши її. Зараз в Україні все за ринковими цінами. Ми їмо хліб, ціна зерна якого прив'язана до ринкової ціни (навіть якщо зернятко проростало в святій українській землі). Ми їздимо на транспорті, який заправляється бензином, прив'язаним до світових ринкових цін (навіть якщо бензин зроблений з нафти, видобутої на святій українській землі, де все за Конституцією належить українському народові). Не ринкові ціни тільки в газі. Так ось, з цим можна покінчити. І забути про політичне формування ціни. Забути про популізм в цьому питанні. Забути про чиновників, які вирішують, скільки і кому платити. Це величезний шанс. Біда в тому, що, ймовірно, Україна ним вчергове не скористається. Адже ми чемпіони за втраченими можливостями", – пояснив Сергій Фурса. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 липня 2020
30 червня 2020
29 червня 2020
23 червня 2020
05 червня 2020
04 червня 2020
01 червня 2020
18 травня 2020
15 травня 2020
08 травня 2020
06 травня 2020
05 травня 2020
23 квітня 2020
12:10
21 квітня 2020