Поділитись:

Дитина на вилах: у Польщі знову "просувають" пам'ятник Волинській трагедії

Понеділок, 04 лютого 2019, 16:30

У Команчі (Підкарпатське воєводство) хочуть встановити пам’ятник жертвам Волинської трагедії. Меморіал, який впродовж останніх двох років викликає неоднозначну реакцію в суспільстві, вже відмовилися зводити в Ряшеві та Єленій Горі.

Про це пише Наше слово. 

Дитячі голови, настромлені на огорожу

Село Команча розташоване у Сяніцькому повіті (Підкарпатське воєводство). У ньому проживає 20-30 %  українців (до виселення у 1947 р. у українське населення нараховувало більш ніж 80 % селян). Зараз у селі діє пункт навчання української мови, гурток Об’єднання українців у Польщі та ансамбль «Лем ми». Серед культурних пам’яток у Команчі є греко-католицька церква та дерев’яна православна святиня (колишній греко-католицький храм).

Документи щодо зведення пам’ятника жертвам Волинської трагедії до ґміни Команча подала приватна особа з Кракова. З неофіційних джерел журналістам стало відомо, що рада ґміни не ухвалила ще жодного рішення у цій справі.

14-метровий пам’ятник жертвам Волинської трагедії має складатися з трьох елементів. Центральний – орел у короні, на його розпростертих крилах розміщені назви місць, де відбувалися вбивства поляків. Всередині орла – хрест, у якому розташована фігура дитини, настромлена на вила. Унизу – фігури сім’ї з дітьми у вогні, а за ними мають видніти дитячі голови, настромлені на огорожу.

Автор монументу – польський скульптор Анджей Пітинський, який протягом останніх сорока років живе і працює в США. Згідно з його задумом, вила є алюзією на державний герб України – тризуб. Будівництво пам’ятника жертвам «Волинської різні» фінансувало Товариство ветеранів польської армії у Нью-Йорку.

«Монумент з’явиться у Польщі, щоб поляки ніколи не забули про своїх співвітчизників, по-звірськи вбитих у 1942-1945 роках тільки тому, що вони були поляками і католиками», – йдеться на сайті Товариства. 

Монумент, від якого відмовилися кілька польських міст

Про пам’ятник стало відомо в лютому 2017 року. Спочатку він мав бути зведений у Ряшеві, але президент міста Тадеуш Ференц виступив проти цієї ідеї. Як повідомляли місцеві ЗМІ, однією з причин він назвав необхідність збереження хороших польсько-українських відносин.

Опісля монументом зацікавилося Товариство любителів Львова і південно-східних кресів із Єленої Гори, які подали проект до громадянського бюджету. Документи, однак, відхилили на самому початку. Члени комітету, який вирішив зайнятися побудовою пам’ятника, вказали у своїй заяві місце, щодо якого міська влада вже мала інші плани. Урядовці не запропонували нової локації, тому місцеві жителі не змогли голосувати за проект.

Черговим містом, де мав з’явитися пам’ятник, став Торунь. Монументом зацікавився польський католицький священик Тадеуш Ридзик. Він відомий як засновник і директор радіостанції «Радіо Марія в Польщі», а також телевізійного каналу «Телебачення Trwam». У грудні 2017 року Тадеуш Ридзик запропонував створити список українців, які рятували поляків від УПА. Пам’ятник жертвам Волинської трагедії хотіли поставити на території товариства членів ордену Редемптористів, у Парку національної пам’яті, що його планував створити Ридзик.

Коли ініціатива викликала обурення української сторони та проукраїнських середовищ, на початком 2018 року у інтернеті з’явилася заява Громадського комітету для пам’ятника „Волинської різні” у Торуні. У ній автори звертаються до поляків у Польщі та за кордоном з проханням підтримати ідею, яка спрямовану на «відзначення історичної правди». Наразі не відомо як виглядає справ встановлення монументу в Торуні. Проте якщо зараз з’явилася пропозиція Команчі, це показує, що Торунь може бути черговим містом, яке відмовилося від ініціативи.

На монумент негативно відредагували навіть особи, пов’язані з польськими кресовими середовищами у Польщі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
22 вересня 2020
12:00
21 вересня 2020