Поділитись:

"Філарет їх всіх "попользував", – волинський депутат про обрання Епіфанія

Неділя, 16 грудня 2018, 21:00

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл поступився місцем предстоятеля автокефальної Церкви митрополиту Єпіфанію під тиском патріарха Філарета.

Про це в коментарі ІА "Конкурент" розповів депутат Волинської облради Микола Буліга, який був обраний делегатом на Об'єднавчий Собор.

Зі слів депутата, головним є те, що нарешті сталася подія, якої чекали 300 років, – здобуття незалежності української церкви. А те, як саме це відбувалося, – це зовсім інше питання.

Микола Буліга розповів, що митрополит Михаїл був беззаперечним фаворитом і він набрав би абсолютну більшість голосів. Проте такі люди, як митрополит Михаїл, який має свою думку і зробив надзвичайно багато для розбудови Волинської єпархії, як виявилося, не влаштовують всіх в церковному середовищі. Тож патріарх Філарет поставив ставку на свого наближеного (Епіфанія, – К.).

"Тобто спрацював старий перевірений партійний кегебістський метод, і вони обрали зі свого середовища найслабшу кандидатуру. І далі цією кандидатурою шантажували Михаїла", – зазначив депутат.

"Уявіть: виходить Філарет (стоять миряни-делегати, делегати від церкви – ієрархи) і говорить: "Ми тут порахували, що виграє Михаїл. А яке він має право вигравати? А ми вирішили, що має бути Епіфаній". Приблизно так. Все це говорить Філарет, а Епіфаній слова навіть не сказав. "Заради того, щоб Церква була, ви, митрополите Михаїл, пишіть письмову відмову". А Михаїл питає: "Чого я маю писати письмову відмову? Я ж нікуди не висувався. Мене нікуди не висували. Від чого я маю відмовлятися?" – "А ми знаємо, що ви переможете", – розповів Микола Буліга.

Все це відбувалося на зборах УПЦ КП перед початком Об'єднавчого Собору. За процедурою, священики УПЦ КП і Української Автокельної церкви мали йти на Собор окремо взятими предстоятелями, тобто церкви розпускалися.

"А патріарх Філарет сказав: "А я не підпишу указ про розпуск Київського Патріархату, поки Михаїл не зречеться". Представники Вселенської Церкви наголошували, що цей вибрик 90-літнього дідуся не влазить ні в які рамки", – зазначив депутат. 

Зі слів делегата, Собор мав розпочатися о 10-ій годині, а розпочався після 13-ої. Філарет зачинився і просто не приходив. Згодом приїхав президент Петро Порошенко і влаштував загальні збори.

"Президент зіткнувся з шантажем – Філарет шантажував президента: він не підпише указ про розпуск, якщо Михаїл буде балотуватися", – пояснив Микола Буліга.

Депутат додав, що представники із середовища КП під головуванням Філарета висунули найслабшу кандидатуру, якою можна маніпулювати.

Далі було рейтингове голосування, і за митрополита Михаїла, який вже зрікся, все одно проголосували більше 30 учасників Собору, щоб він балотувався. На другому місці був Симеон (МП).

"Симеон і Михаїл – це зовсім не рівня Епіфанію", – вважає Буліга.

"Філарет шляхом шантажу президента і церковників домігся, щоб поставили 39-літнього "юнака" предстоятелем нової Церкви. Він проявив себе як політикан. Президент проявив себе як державний муж, адже не міг втратити Томос для України. Президент був змушений вмовляти владику Михаїла, щоб той зрікся. І владика проявив мужність і державницький підхід, і для того, щоб Україна не втратила Томос, зняв свою кандидатуру.  В процесах такого рівня завжди брала участь держава. Президент України відіграв найголовнішу роль в отриманні Томосу. А Філарет їх всіх "попользував", грубо кажучи", – резюмував депутат облради.

Попри сам процес обрання предстоятеля, на думку Миколи Буліги, головне досягнуто – Україна має нову незалежну Церкву.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто з волинян був на Об'єднавчому соборі? (фото)

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
30 листопада 2022
28 листопада 2022
27 листопада 2022
25 листопада 2022
10 листопада 2022
27 жовтня 2022
20 жовтня 2022
17 вересня 2022
12:33
07 вересня 2022
22 серпня 2022
14 серпня 2022
01 серпня 2022
08:30
28 липня 2022
22:47
27 липня 2022
25 липня 2022