Поділитись:

У Луцьку студентам розповіли, як протистояти домашньому насильству

П'ятниця, 07 грудня 2018, 00:32

У Луцькому НТУ студентам розповіли про шлихи боротьби з домашнім насилллям. 

Про це розповідає ВолиньOnline.

На зустріч завітали начальник Головного територіального управління юстиції у Волинській області Антон Кустик та головний спеціаліст зв’язків з громадськістю Богдана Довгополова-Савотюк.

Представники управління юстиції  також частково презентували Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Проректор із науково-педагогічої роботи Луцького НТУ Сергій Шимчук зазначив, що проблема домашнього насильства нині є дуже гострою і ті засоби виховання чи прояв поведінки, який раніше сприймався як нормальне явище, сьогодні є проявом насильства, що лишає травму на усе життя людини.

«Існують певні відносини між чоловіком і дружиною, між батьками і дітьми, вони мають бути нормальними, в межах правового поля і відповідати найкращим європейським нормам і традиціям. В Україні є і власні традиції, які можуть йти в одному контексті із європейськими, а можуть містити й протиріччя. Десь виховання із трішки насильницькими методами вважається нормальним, але насправді доведено, що це може накласти травму, яка лишається на усе життя», – додав проректор.

Детальніше про напрацювання Міністерства юстиції та держави в цілому у напрямку протидії домашнього насильства розповів Антон Кустик.

«Сьогодні ми говоритимемо про домашнє насильство, бо в нас уже протягом року діє новий закон, але не в повному обсязі ми можемо застосовувати ті норми, які у ньому закріплені, до того ж з 25 листопада по 10 грудня проводиться акція «16 днів протидії насильству». Піднімати цю проблему варто хоча би для того, аби статистика за кількістю випадків насильства та відповідних звернень зменшувалася», – звертаючись до студентів наголосив лектор.

За його словами, до цього року тривалий час діяв Закон «Про протидію і запобігання домашньому насильству», який чітко не визначав суб’єктів та заходів, які може вчинити поліція. Відтепер, поліцейські можуть констатувати насильство без заяви потерпілого, а в момент фіксації, тобто під час дзвінка у поліцію й власне прибуття на виклик. Крім того, з 2019 року поліцейські зможуть обмежувати від проживання чи перебування в одному місці кривдника від жертви. Є два дієвих механізми, якими користуватимуться правоохоронні органи і суди: терміновий заборонний припис, що видається поліцейським до 10 діб від приїзду на виклик та обмежувальний припис.

Не варто думати, що домашнє насильство означає лише важкі побиття чи знущання над людиною, бо закон розрізняє 4 види домашнього насильства: фізичне, психологічне, економічне та сексуальне. Тому, постійне приниження, лайка та образи можуть також бути кваліфіковані як насильство і люди не змушені терпіти такого ставлення до себе та можуть також звернутися до правоохоронців по допомогу. Крім того, звернутися до правоохоронних органів можуть діти, які зазнають психологічного насильства під час сварок батьків, а також сусіди, які чують, що «за стінкою» у них відбуваються небезпечні дії. Більше того, постраждалою дитиною визнається не лише та, яка зазнала домашнього насильства, а й свідок (очевидець) такого насильства.

Водночас, постраждалими визнаються особи, незалежно від того, чи проживають вони спільно зі своїми кривдниками, чи ні. Відтепер це можуть бути наречені, подружжя, колишнє подружжя, мати, батько, діти, їх батьки, брати, сестри, нерідні батьки, опікуни, піклувальники, їхні діти, прийомні діти, діти-вихованці, інші родичі до двоюрідного ступеню зв’язку, особи, які спільно проживали або проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, їх діти та батьки.

Якщо ж хтось у сім’ї зазнає насильства, він може прийти до відповідного притулку. На разі вони діють не в кожному місті України, але над їх створенням уже активно працюють. Адреси таких притулків є утаємниченими, аби кривдники не мали доступу до таких місць.

Начальник волинського управління юстиції наголошує, що усі факти домашнього насильства, інформація про кривдника (незалежно від його згоди), а також про постраждалих (за їхньою згодою) вносяться до Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Міститися інформація у базі може впродовж кількох років.

Крім того, потерпіла особа має право вимагати від кривдника компенсації: її витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла, яке вона винаймає з метою уникнення домашнього насильства, періодичних витрат на її утримання, утримання дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника.

Насамкінець Богдана Довгополова-Савотюк зазначила, що майже 2 тисячі випадків домашнього насильства було зафіксовано впродовж року у Луцьку; 50 % скривджених дітей схильні до зловживання алкоголем чи наркотиками; майже 100 % матерів, які зазнали насильства народили хворих дітей; майже 70 % жінок піддаються різним формам знущань та принижень; за даними МВС 23 % тяжких насильницьких злочинів відбуваються в родинах.

Зважаючи на невтішну статистику представники управління юстиції закликають постраждалих від домашнього насильства не боятися та звертатися по допомогу. Це можна зробити завдяки Центрам безоплатної правової допомоги (Гаряча лінія 0800 213 103). Також можна звернутися до Центрів соціальних служб для сімї, дітей та молоді, які мають психологів та відповідних фахівців та володіють інформацією про наявність притулків для жінок в області, або розглянуть можливість тимчасового переміщення у Центр соціально-психологічного допомоги.

Також можна зателефонувати на Національну гарячу лінію 116 123, фахівці якої зможуть надати консультацію та повідомити, куди в області можна звернутися за допомогою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мовчазна війна: у Луцьку говорили про гендерне насильство (фото)

Надрукувати
мітки:
коментарів