Завдяки USAID мешканці будинку в Луцьку вдвічі менше платять за опалення

Перший в Україні енергоощадний багатоквартирний будинок, де платіжки за опалення в рази нижчі, ніж в усіх інших будівлях, з'явився у Луцьку.
Стати енергоефективним будинку допомогла участь у програмі USAID – Агентства США з міжнародного розвитку.
Як розповіли в Об'єднанні співвласників багатоквартирних будинків "Лучани", почали з того, що встановили у підвалі терморегулятор, щоб в автоматичному режимі регулював подачу тепла, залежно від того, скільки градусів надворі. Частину коштів збирали по квартирах, частину дала мерія, половину профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку.
"Сумніви були, а вже зараз вони (мешканці будинку – К.) задоволені, вже кажуть, що це добре. А як підуть платити, то дуже, дуже задоволені", – каже Ніна Христінчик.
Як розповіла голова правління ОСББ "Лучани" Юлія Сабатюк, із цього теплового пункту почалося все енергозбереження в Україні і в місті Луцьку.
"Тому що ми завдяки тому, що USAID допомогло нам поставити це обладнання, ми почали кампанію з енергозбереження і зрозуміли, що реально можна зекономити наші кошти за опалення на 50%", – зазначила жінка.
Вкладені у терморегулятор гроші швидко окупилися, адже у нових платіжках за опалення тепер стояли зовсім інші суми. На зекономлене вирішили замінити всю проводку і труби, що вічно текли, та поставити лічильники для квартир. Вистачило навіть на красу – петриківський розпис у під'їзді.
"Це реально зробити всюди. В нашій Україні не тільки зовнішня агресія військова, а ще й енергетична агресія. Тому ми маємо і можемо бути енергетично незалежні. Всього-на-всього це треба почати з себе. Якщо починаєш з себе, гуртуєш навколо цієї правильної ідеї людей, то це можна зробити в кожному будинку", – підкреслює Юлія Сабатюк.
Юлія Сабатюк була заводієм нововведень. Слідом за терморегулятором, переконала мешканців узяти кредит на утеплення фасаду. Оформили позичку, обшили стіни. Тепер їхній будинок мало що теплий – ще й зовні вигідно контрастує з сусідніми, ремонтом яких опікується ЖЕК.
Дивлячись на те, як погарнішав колишній гуртожиток, співвласники інших багатоквартирних будинків у Луцьку теж почали об'єднуватись і робити в себе таку ж реконструкцію. Це справді працює: коли і ремонт зроблений, і кредит виплачується, і платіжки менші. Найважче з усього – переконати людей почати діяти, каже голова Ради голів ОСББ міста Луцька Роман Бондарук:
"На жаль, сьогодні свідомість людей ще трошки совдепівська, вони всі чекають, що до них прийде хтось, зробить. Я кажу – не потрібно чекати. Ми чекали, дивіться, скільки років. І щось зробили – ні. Ви повинні самі вставати і робити", – зауважив Бондарук.
У Луцькій міськраді сприяють ініціативним. Сплату відсотків за кредитами на модернізацію житла узяв на себе міський бюджет.
На сайті використовуються файли cookie. Для згоди, будь ласка, натисніть «Прийняти». Докладну інформацію можна знайти на сторінці Політика конфіденційності.