Поділитись:

У Польщі пропонують "продавати" громадянство

П'ятниця, 03 листопада 2017, 18:18

Депутат провладної партії "Право і Справедливість" пропонує нову форму отримання польського громадянства: фінансову. Якщо іноземець привезе з собою купу грошей, то зможе отримати польський паспорт.

Станіслав П'єнта звернувся до уряду з закликом розглянути пропозицію, скеровану на багатих іноземців, – повідомляє "NashaPolsha".

Політик PiS хоче наслідувати Віктора Орбана, який 2012 року впровадив інвестиційне громадянство "за ціною 250 тисяч євро". Мета Орбана була простою: залучити гроші в час кризи. У такий спосіб було продано державних облігацій на понад мільярд євро — здебільшого китайцям, росіянам, туркам і іранцям.

Подібні програми існують в інших країнах Європи, але угорська від початку викликала найбільше сумнівів.

Професор Богдан Гуральчик про угорську програму де-факто продажу громадянства заявив, що система ця не прозора, а правила гри до кінця незрозумілі. З його слів, пік напливу іноземних багатіїв до Угорщини припав на 2015-2016 роки. Угорці запропонували багатим людям з цілого світу відносно дешевий спосіб потрапити в ЄС і вільно пересуватися цілою шенгенською зоною як самим, так і цілою родиною.

Польський депутата Станіслав П'єнта вважає угорців прикладом для наслідування. Він уже звернувся до міністра внутрішніх справ із заявою, що варто було б піти шляхом Віктора Орбана. Керівним органам партії депутат надав загальні положення угорської програми з метою ймовірної її використання в Польщі, щоправда, зважаючи на польську специфіку.

Внаслідок застосування угорської моделі "фінансового громадянина" в Польщі багатій міг би жити над Віслою — як громадянин Європейського Союзу — без перешкод пересуватися країнами ЄС. Мав би такі ж права, як і громадянин Польщі, щоправда, з деякими винятками, наприклад, без права голосу на виборах або відсутність військового обов'язку. Водночас не виключається можливість втрати такого набутого громадянства особою, що скоїла злочин, але тільки після вироку суду.

У польському паспорті виданому, наприклад, китайцю, громадянину Індії, Болгарії або Іспанії запровадили б графу про національність. А такий паспорт видавали б, наприклад, на 5 років.

Звісно, найголовніше в "продажу" громадянства – це гроші. Тож у Польщі іноземець найперше мусів би інвестувати суттєву суму на користь державного бюджету, придбавши облігації. Станіслав П'єнта наводить приклад угорців, де такий ліміт становить 300 тисяч євро, що на практиці є низьковідсотковим кредитом на користь держави. Через кілька років держава повертає іноземцеві гроші разом із невеликими відсотками. Сума "купівлі" громадянства, у порівнянні з іншими країнами, насправді дуже мала.

Кандидатів на "фінансових громадян" Польщі мали б перевіряти. До прикладу, чи не бажають вони відмити в такий спосіб брудні гроші, чи не є вони агентурою та чи не перебувають у базі даних злочинців. Депутат від провладної партії навіть описав процедуру пошуку кандидатів на "фінансових громадян" концесійними фірмами.

До слова, ті самі угорці залучили кілька фірм, здебільшого в офшорах: на Кайманових островах, Кіпрі та Ліхтенштейні. Надалі виплачували їм преміальні за кожного знайденого кандидата на роль "фінансового громадянина".

Та все ж без зміни законодавства справа з місця не зрушиться. Програми обміну громадянства на інвестиції скеровані на заможних людей, котрим вистарчить грошей на виплату та інвестування кількасот тисяч євро. Тим часом Польща – чи не єдина країна, де дотепер законодавство не передбачає надання громадянства чи права постійного проживання в замін на інвестиції.

Водночас, як підкреслює народний обранець, рішення з цього питання перебуває в політичній площині.

"То моя пропозиція для дискусії. Уряд мусить визначитися, чи зацікавлений у такій формулі. Мені вона видається привабливою, адже сам уряд буде вирішувати, кому надавати громадянство, а кому ні", — підкреслив депутат і висловив думку, що зацікавлення до набуття такого виду громадянства мали б проявити не лише люди з Китаю, Індії чи тої ж Росії.

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 жовтня 2020
15 жовтня 2020
09 жовтня 2020
07 жовтня 2020
05 жовтня 2020
01 жовтня 2020
30 вересня 2020
26 вересня 2020
23 вересня 2020
22 вересня 2020
12:00
21 вересня 2020
16 вересня 2020