Поділитись:

"Непогана ідея перетворилася в незрозуміло що", – екс-міністр фінансів про медреформу

Понеділок, 23 жовтня 2017, 08:50
«Непогана ідея перетворилася в незрозуміло що», – екс-міністр фінансів про медреформу

Екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник розкритикував медичну реформу.

"Те, що найбільше турбувало мене в медичній реформі, на жаль, реалізовано у схваленому парламентом законі", – написав він у Facebook.

Як пояснив він, задум медреформи полягав у тому, щоб перейти від утримання медичних установ (фінансування за кошторисом окремих витрат) до оплати медичних послуг, надаючи медичним закладам чи медикам свободу у використанні отриманих коштів та ув'язуючи оплату з тим, що в кінцевому рахунку хочуть від медицини – кваліфікованої медичної допомоги.

"Я не відкрию таємниці (сподіваюся, навіть для тих, хто схвалював відповідний закон), що фінансування з бюджету медицини далеке від її реальних потреб. Тому абсолютна більшість громадян за власні кошти купують ліки та доплачують зарплату медичним працівникам. А бюджет не фінансує з простої причини – тому що не може. Бо йдеться про український бюджет, у якому минулого року не вистачило на фінансування всіх видатків (у тому числі медицини) майже 200 млрд. Нестачу коштів позичили, залізши в наші завтрашні кишені", – зазначив Пинзеник.

Він пояснив, що ухвалений закон базується на тому, що в українському бюджеті нібито неміряна кількість грошей.

"Бракує "дрібнички" – схвалити цей медичний закон, і гроші рікою потечуть на вирішення медичних проблем. Не знаю, чи можна назвати це навіть гарною чи солодкою ілюзією. Бо від таких рішень грошей на медицину не додається. А без грошей нова система не працюватиме. І йдеться про додаткову суму коштів, що оцінюється далеко не десятком мільярдів гривень. Ніхто не надасть послугу, якщо її ціна (тариф) не покриватиме всіх витрат медичної установи. Чи замість пігулки пацієнтам збираються видавати половину або чверть? А операцію завершувати розтином, бо зашивати хворого вже нема за що?" – наводить аргументи експерт.

Для прикладу Пинзеник наводить купівлю автомобіля: "Як би до вас поставилися у магазині, якби при купівлі авто ви запропонували оплатити все, крім коліс? Бо за колеса заплатить бюджет Києва, Львова чи Одеси. А саме така модель оплати передбачається в реформі. Бо ціна не буде включати комунальних послуг. Їх мають оплачувати окремо місцеві бюджети. А де ж тоді реформа, ідея якої полягала у переході на оплату послуги? Що означає оплату всіх витрат, необхідних для певної послуги. І як бути зі змагальністю в галузі, якщо комунальні платежі оплачуються лише державним та комунальним закладам? Лікар, який надає первинну допомогу в себе у квартирі чи у приватному будинку, права на таку компенсацію не має".

До того ж, зауважив він, утримання установ і оплата послуг – це різні непоєднувані моделі фінансування. Тільки в Україні їх таки поєднали. І не тільки в частині комунальних платежів.

"Закон передбачає, крім оплати послуг, для окремих медичних закладів збереження і системи фінансування. Це все одно, що при купівлі в магазині хліба з вас вимагають ще якусь додаткову оплату, не прив'язану до придбаного хліба. Дуже шкода, що після "доопрацювання" проекту медичної реформи непогана ідея, закладена в неї, перетворилася у незрозуміло що", – резюмував він.

Надрукувати
мітки:
коментарів