У Львові зникло ціле озеро: що там коїться (фото)

П'ятниця, 19 червня 2026, 14:05

Мало хто знає, що у Львові було озеро. Зараз про нього лишились лише спогади і фото.

Про це розповіли у фейсбуці на сторінці «Львів столиця епох».

«Якщо ви думаєте, що найбільша водойма в історії сучасного Львова – це Алтайське (Піскові озера), то у мене для вас сюрприз. Було у нас колись справжнє «львівське море». Величезне, повноводне, з пляжами, рестораном і навіть власною судноплавною лінією! Мова йде про Сихівське озеро (у радянські часи перейменоване на Піонерське)», – йдеться у дописі.

Де воно взагалі було?

В районі нинішньої вулиці Хуторівка, орієнтовно там, де зараз стоїть гуртівня-ринок «Шувар» та нижній Сихів. У 1950-х роках у долині річки Зубра вирили гігантський котлован. Площа води сягала майже 20 гектарів. Для порівняння: це як 30 футбольних полів.

Старші львів'яни згадують, що це був справжній курортний рай для всього міста:

  • Величезні піщані пляжі, де влітку «яблуку ніде було впасти».
  • Човнова станція з десятками човнів та катамаранів.
  • Ресторан на березі та автомати з газованою водою.
  • І головна фішка – по озеру курсував справжній невеликий теплохід (прогулянковий катер).

Це була така собі львівська «Затока» чи «Шацьк» в мініатюрі, куди з’їжджалися з усіх районів.

 

Чому зараз львів'яни там ходять, а не плавають?

Кінець «львівського моря» настав наприкінці 1970-х - на початку 1980-х років, коли радянська влада почала масштабну забудову Сихівського масиву. І тут класично спрацював людський фактор та тотальна інженерна недбалість:

  1. Кaтacтpoфiчнe забруднення. Оскільки навколо почали рости панельні багатоповерхівки, а каналізаційні системи будували поспіхом, у річку Зубра (яка й живила озеро) почали прориватися стічні води. Купатися там стало просто небезпечно для життя.
  2. Замулення. Через масштабні земляні роботи тонни піску, глини та будівельного сміття змивало дощами прямо у водойму. Озеро стрімко міліло й перетворювалося на болото.
  3. Вирок інженерів. Врешті-решт, у 1980-х роках воду повністю спустили через загрозу підтоплення фундаментів нових житлових будинків Сихова. Залишки дамби зрівняли з землею.

Що маємо сьогодні?

«Сьогодні від колишнього велетня не залишилось майже нічого. Річку Зубра в цьому місці закопали в бетонний колектор, а поверх колишнього озерного дна пролягли дороги, виросли торгові павільйони та промислові зони. Тільки старі тополі, які колись росли на березі, та пожовклі фотографії в архівах нагадують про те, що колись на Сихові кричали чайки і шурхали хвилі від катерів», – йдеться у дописі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: