Поділитись:

Чи можуть українці отримувати пенсію у Польщі

Вівторок, 15 серпня 2017, 09:47

Україна – одна з шести країн поза Євросоюзом, з якими Польща підписала спеціальну угоду про соціальне забезпечення. Таку угоду Польща має з Молдовою, Македонією, Південною Кореєю, Канадою, Австралією і США.

Угода про соцзабезпечення гарантує українцям, які легально працюють (застраховані у Фонді соцстрахування Польщі) з 2014 року, право на отримання польської пенсії практично на тих же умовах, що і поляки. Про це пише "Дело" з посиланням на польські ЗМІ.

До речі, такі права не мають білоруси, які є другою за величиною групою іноземців, які працюють в Польщі. Їх в соцстраху зареєстровано 18 тис.

Нагадаємо: угода про соціальне забезпечення між Польщею та Україною було підписано в 2012 році, а почало діяти в січні 2014 р. Таке рішення тодішній уряд пояснив бажанням допомогти польським репатріантам, вигнанцям в Польщу (в 1997-2004 роках таких було близько 1 тис. з України). Без цієї взаємної угоди репатріанти не могли отримати права на пільги за роки роботи в Україні. Скористатися ним могли також поляки, що працюють в Україні (роботодавець був змушений платити подвійні внески соціального страхування: в український і польський бюджети).

Польські чиновники вважали, що угода "не викличе значних фінансових наслідків для державного бюджету", і що на це піде менше 0,1 % ВВП.

Але згодом з'ясувалося, що ці оцінки були повністю помилкові. До Польщі кинувся натовп робітників зі Східної Європи, в основному з України, і саме вони отримають найбільшу вигоду від цієї угоди. Така ситуація може істотно вплинути на польську пенсійну систему.

"Умовою отримання права на польську пенсію є досягнення пенсійного віку і наявність внесків на рахунок в ZUS (Управління соціального страхування), незалежно від їх розміру", – розповів Радослав Мілчарскі з ZUS.

Що важливо, будуть підсумовані періоди страхування (легальної роботи) в обох країнах, де працював громадянин України. А розмір пенсії буде визначено пропорційно страховому періоду працівника в державі, яка видаватиме пенсію.

Зі слів президента Personnel Service Кшиштофа Інглот, який займається рекрутингом працівників з України, питання отримання польської пенсії для українців зараз важливий, але не є ключовим.

"Як і у випадку з поляками, які вирішили емігрувати до Великобританії, робочі з-за східного кордону передусім звертають увагу на зарплату, а потім вже на легітимність і стабільність роботи. Після того, як доходи досягають відповідного рівня і працюєш в компанії на стійкій позиції, тоді починають планувати покупку квартири і звертають увагу на витрати на дитячу освіту. І тільки після цього виникають питання, пов'язані з розміром майбутньої пенсії", – пояснює Інглот.

Видання підрахувало, що українці платять в ZUS близько 2,2 млрд злотих на рік ($ 603,6 млн) і близько 440 млн злотих прибуткового податку ($ 120,7 млн). І це за умови, що наші співвітчизники отримують в Польщі мінімальну зарплату.

"Звичайно ж це добре, що зменшується кількість працюючих нелегально людей зі Сходу. Вони платять внески з чистої зарплати і можуть сподіватися на гарантію держави, що вони отримають відповідну до цієї зарплати пенсію. За все треба платити", – розповів Войцех Нагель, експерт BCC по питань соціального забезпечення.

При цьому польські експерти відзначають, що зараз важко підрахувати, скільки доведеться платити пенсій українцям з Фонду соцстрахування Польщі.

Надрукувати
мітки:
коментарів
19 жовтня 2020
16 жовтня 2020
15 жовтня 2020