Поділитись:

Кому з луцьких школярів не вистачить підручників

Автор: Ольга Зейлик |
Вівторок, 20 серпня 2024, 10:51
Кому з луцьких школярів не вистачить підручників

Деяким школярам Луцької громади забракне підручників.

Про те, чому так склалося, журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» розпитали у директора департаменту освіти Луцької міської ради Віталія Бондаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Луцьку 1 вересня не буде урочистих лінійок?

«Кожного року так. Ми нічого з цим не можемо зробити, тому що це Міністерство освіти нам видруковує відповідно до наших заявок. Тому кожного року так є.

 

Цього року трішки менша потреба, але все одно є нестача», – каже головний освітянин Луцька.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Скільки коштує зібрати першачка у Луцьку до школи: список, ціни, поради

Зазначимо, що найбільше бракує підручників для школярів 6-7 класів.

Чому щороку в школах не вистачає підручників? 

З року в рік повторюється наступна ситуація – в соціальних мережах  батьки скаржаться на нестачу підручників у певних класах та примус до купівлі підручників, а керівники закладів освіти та органів управління освітою шукають можливості для забезпечення учнів підручниками. Про цю проблему знає й освітній омбудсмен України Сергій Горбачов. На своєму сайті він пояснює її причини й шляхи подолання.

Так, якщо вартість підручників, виданих за державні кошти, з великими накладами становить 35-45 грн грн, то вартість закупівлі батьками та управлінням освіти – від 100 до 170 грн.

Хоча держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними), посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 4 Закону України “Про освіту”).

Як держава забезпечує підручниками

Видання паперових підручників з окремого навчального предмета здійснюється один раз на п’ять навчальних років з розрахунку до 120%  максимальної кількості здобувачів освіти за наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості педагогічних працівників.

Якщо прогнозована кількість здобувачів освіти певного класу за наступні п’ять навчальних років зменшується, видання підручників здійснюється з розрахунку 100% максимальної кількості здобувачів освіти і педагогічних працівників. 

Прогнозовану кількість учнів та педагогічних працівників та потребу у підручниках подають обласні департаменти (управління) освітою (пункт 7 Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників).

В останні роки держава друкує кілька лінійок підручників – для початкової та базової середньої освіти: 

  • У 2021 році друкувалися підручники для 4 та 8 класів, 
  • у 2020 році, відповідно для 3 та 7 класів. 
  • у 2019 році  –  для 2, 6  та 11 класів.

Оскільки у початковій школі впроваджується Нова українська школа й відбулося оновлення Державного стандарту початкової школи і програм, то створюються нові підручники. А вчителі мають змогу обрати підручник для викладання під час конкурсного відбору серед запропонованих авторами. Друк підручників для початкової школи відбувається у повному обсязі. 

Конкурс підручників для класів базової середньої школи відбувається частково і лише  з тих предметів, де оновилися програми, по більшій частині предметів  здійснюється перевидання підручників п’ятирічної давнини.

Перевидання підручників

Відповідно до законодавства, підручники з окремих навчальних предметів, що були раніше видані за кошти державного бюджету, за рішенням МОН можуть бути повторно видані, у тому числі іншим видавцем, без проведення конкурсного відбору з урахуванням результатів їх повторного вибору закладами освіти та педагогами (пункт 12 Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників).  Але з однієї назви підручників видаються не більше трьох підручників, які за результатами повторного вибору закладами освіти отримали найвищі узагальнені результати. З умовами повторного друку ви можете ознайомитися у відповідній постанові Кабінету Міністрів.

8 клас

Наприклад, у 2021 році відбувся друк підручників для 8 класу. Частина підручників видавалася за результатами конкурсного відбору, а частина – це перевидання підручників 2016 року. 

Якщо, наприклад, у 2016 році вчителі могли обирати на конкурсі серед восьми підручників з української мови для 8 класу різних авторів, то у 2021 році відбулося перевидання старих підручників з української мови лише двох назв,  і вчителі могли обирати підручники лише серед двох авторів.

Щодо предмета англійська мова для 8 класів, то у 2021 році був перевиданий лише один підручник для 8 класу авторки  Карп’юк,  видання 2016 року.

І така ж ситуація з таких предметів: українська мова, англійська мова, алгебра, геометрія, географія, фізика, хімія та мови національних меншин. Тобто з цих предметів учні вчилися, а вчителі навчали з 2018 до 2021 року, а  тепер будуть навчатися і навчати з 2021 по 2026 роки, тобто ті самі підручники протягом 10 років. 

7 клас

Подібна ситуація з друком підручників для 7-го класу у 2020 році. Конкурс був оголошений з таких предметів: історія України, всесвітня історія, інформатика та українська мова для класів з навчанням мовами національних меншин (польська, румунська, угорська). А повторне видання підручників для 7 класу редакції 2015 року було здійснено з таких предметів: українська мова та література,  англійська, німецька, французька та іспанська мови, зарубіжна література, алгебра, географія, біологія, хімія, фізика, основи здоров’я, мистецтво та мови національних меншин. 

6 клас

У 2019 році конкурс підручників для 6 класів відбувся лише для таких предметів: всесвітня історія, інформатика, українська мова для  класів з навчанням мовами національних меншин (молдавською, польською, російською, румунською, угорською). Але лише у листопаді 2020 року були перевидані підручники редакції 2014 року з української мови, зарубіжної літератури, математики, біології, географії та основ здоров’я. 

Як зазначається у перевиданих підручниках, це є перероблені видання. Але у 6, 7 та 8 класах діти користуються підручниками, інформація у яких практично не змінювалася.

Така ситуація з перевиданням підручників пов’язана з нестачею  коштів у бюджеті та складністю проведення одночасно кількох конкурсів підручників для різних класів. 

Але таким перевиданням руйнується академічна свобода вчителя – вільно обирати підручники, частина з них змушені змінювати підручник на інший, який не обирали, або користуватися старими підручниками п’ятирічної давнини.  Також виникають запитання – наскільки інформація, викладена у підручниках, відповідає сучасним знанням, адже в нашу інформаційну епоху все швидко змінюється.  

Чому виникає нестача підручників?

Щороку у соціальних мережах батьки та вчителі скаржаться на нестачу підручників. Чому так стається, адже їх друкують відповідно до максимальної кількості здобувачів освіти на наступні п’ять навчальних років та фактичної кількості педагогічних працівників?

Причин декілька. Одна з головних – це зміна контингенту учнів. Простіше кажучи: підручників загалом по країні вистачає, але їх розподіл за регіонами і громадами не відповідає реальній потребі.

Така ситуація виникає через наступні причини:

– різке збільшення населення у великих містах та у навколишніх населених пунктах;

–  реформа децентралізації, в результаті якої утворилися  нові громади;

– реорганізація та оптимізація мережі закладів освіти, створення опорних шкіл та їх філій, ліцеїв, гімназій;

Друга причина – відсутність централізованого всеукраїнського обліку та інвентаризації підручників. 

Як вирішується проблема: 

  • частина батьків все ж купує підручники;
  • органи управління освітою та школи здійснюють перерозподіл підручників у межах територіальної одиниці;
  • органи управління освітою закуповують підручники;
  • громади та заклади освіти звертаються до резервного фонду підручників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів