Поділитись:

Російські живодери закатували полоненого волинянина до смерті. Розповідь дружини

Понеділок, 01 липня 2024, 11:24
Російські живодери закатували полоненого волинянина до смерті. Розповідь дружини

Як вбивають та знущаються з українських військових у російському полоні, для видання Texty розповіла дружина загиблого воїна з Ківерців Олександра Грицюка.

Відомо, що Олександр потрапив у полон у квітні 2022-го. У січні 2024-го рідним повідомили, що тіло Олександра повернули з полону.

«Ми живемо на Волині в місті Ківерці. Мій чоловік Олександр працював будівельником. Із перших днів повномасштабної війни він сказав: «Хто, якщо не я?». І пішов добровольцем. Воював у 110-й бригаді імені Марка Безручка.

На жаль, 10 квітня 2022-го він із групою побратимів потрапив у полон під Новобахмутівкою.

Про його перебування в полоні я дізналася з рашистських сайтів. Спочатку знайшла одне відео, потім друге, де він був поранений і йому перемотували голову», - розповіла Оксана Грицюк.

Восени 2022-го мені надійшло підтвердження від Міжнародного комітету Червоного Хреста. У вересні 2022-го жінка отримала один-єдиний за весь час лист від чоловіка. Причому написаний російською мовою:

«Здравствуйте, моя супруга. Нахожусь в плену в Российской Федерации. Был ранен. Кормят, одевают, обувают. Предоставляют всю необходимую медицинскую помощь. Жду обмена и скорейшего возвращения домой».

«Поза всяким сумнівом, лист написаний під диктовку. Але і це для мене була велика радість. Я отримала підтвердження, що мій чоловік живий.

Я стукала в усі двері, писала — Координаційний штаб, президент, СБУ, Національне інформаційне бюро. Їздила постійно до Києва. Не просто чекала з полону, а постійно щось робила.

У лютому 2023-го звільнений із полону співкамерник мого чоловіка розказав мені, що з ним усе добре, ставляться більш-менш нормально, зараз не б’ють, вижити можна.

Тепер я розумію, що він так казав, щоб мене не засмучувати. Далі було просто глухо, жодної звістки про чоловіка», - пригадує удова Героя.

У грудні 2023-го мені їй зателефонував представник Лубінця (Дмитро Лубінець — уповноважений ВРУ з прав людини) і сказав, що є можливість передати речі й лист чоловіку.

«Я написала листа, додала кілька фотографій і відправила на Національне інформаційне бюро. Це було якраз перед Новим роком. На той момент мій чоловік був уже неживий, але я про це ще не знала.

На початку січня 2024 року я отримала інформацію від ще одного співкамерника мого чоловіка. Цього разу я почула, що над моїм чоловіком знущалися. А вже 24 січня мені подзвонила слідча з Києва й сказала, що був обмін тілами в грудні 2023-го і в них є тіло мого чоловіка», - розповіла жінка.

Оксана каже, що не могла в це повірити, була переконана, що вони щось переплутали, і кинула слухавку. Пізніше слідча вислала їй фото татуювання, за яким дружина опізнала загиблого чоловіка.

«Це був найстрашніший день у моєму житті.

Коли ми 25 січня приїхали в Київ на впізнання тіла, я була шокована тим, що побачила. Це була дуже страшна картина. Особливо вразило, наскільки худе тіло привезли. Патологоанатом сказав, що в ньому не було й п’ятдесяти кілограмів.

Саша був високого зросту — 180 см. До полону важив 110 кг, був фізично здоровий. Те, що від нього залишилося, — лише кістки та шкіра. Голова була вся синя, ніс на бік, вказівні пальці без нігтів. Чи вони висмикнуті, чи відбиті, я не знаю. Сліди катування по всьому тілу.

Його співкамерники пізніше розповіли мені, як над ними знущалися. Щодня били. Били або в камері, або виводили назовні. Били дуже жорстоко, особливо мого чоловіка. За те, що він був високого зросту, статний, за те, що був із Західної України й не хотів розмовляти російською», - розповідає вдова.

З її слів, на нього казали «ти бандерівець, вас треба вбивати й різати всіх».

«Його дуже жорстоко били. Так, що він непритомнів. Між побиттями змушували годинами стояти непорушно. Іноді з піднятими руками.

Їх майже не годували. Одного разу було якесь свято, а у дворі СІЗО бігали собаки, то наглядачі набрали їм собачих недоїдків, накидали туди собачої шерсті й дали це як їжу.

Я написала чоловіку п’ять листів, і, як мені розповіли, влітку 2023-го він отримав ці листи. В одному з листів я написала, що в нього народився онук. Коли він це прочитав, то був дуже розчулений. Розповів хлопцям, і в цей день вони віддали йому всю свою їжу, вийшла така маленька каструлька.

Дату смерті йому поставили 16 листопада 2023 року. У висновку нашого українського патологоанатома вказано «туберкульоз». Ми будемо оскаржувати цей висновок. Я знаю, що в березні повернули з полону багато тіл хлопців. І всім їм ніби під копірку пишуть «туберкульоз» або «ішемічна хвороба серця», - каже Оксана Грицюк.

Місяць вона не могла поховати свого чоловіка, тому що була не згодна з цим лікарським свідоцтвом, у якому було просто написано — туберкульоз.

Російські живодери закатували полоненого волинянина до смерті. Розповідь дружини 

«Так само і з висновками про причину смерті. У російському висновку написано, що він помер у лікарні, причина смерті — пневмонія. У нас же стоїть туберкульоз і легенева недостатність.

Я просто не розумію, чому наша сторона займає фактично позицію росіян, списуючи причини смерті просто на хворобу. Достатньо просто глянути на нього, щоб зрозуміти, що він закатований. Там лише кістки та шкіра. З огляду на це все ми сказали, що не згодні й не будемо забирати таке свідоцтво про смерть», - нарікає дружина загиблого воїна.

ЩПані Оксана розповіла, що при померлому чоловікові були також російські документи. Причиною смерті там зазначена пневмонія. Зазначено, що помер він у Вяземській центральній районній лікарні. І найцікавіше: коли нам уже в Луцькому РАЦСі видавали свідоцтво про смерть, то написали: місце смерті — місто Вязьма, Вяземська центральна районна лікарня.

«Немає жодного слова про те, що він був у полоні. Тож це виходить, що російська сторона така гуманна, що повезла його, хворого, на лікування у свою лікарню? А мені на це в РАЦСі відповіли: «А що ми зробимо, якщо при ньому були такі документи?».

Зараз матеріали кримінальної справи пішли в прокуратуру. Там ніби змінили кваліфікацію на статтю 438 пункт 1 ККУ (жорстоке поводження з військовополоненими або цивільним населенням). Хочеться сподіватися, що будуть зроблені належні висновки.

У Ківерцях хотіли меморіальну дошку поставити й казали: «Ми напишемо, що ваш чоловік помер у полоні». А я їм сказала: «Краще взагалі нічого не ставте. Мій чоловік не помер, він загинув, захищаючи Батьківщину», - додала удова Героя.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів