Поділитись:

Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню?

Субота, 24 лютого 2024, 17:49
Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню?

24 лютого – початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Руйнування людських життів, інфраструктури, економіки, екосистем. Як найбільший екологічний рух в Україні ми не можемо не згадати про жахливі наслідки цієї війни для довкілля.

За підрахунками Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, російська армія завдала шкоди українському довкіллю на 2 мільярди гривень. Знищена техніка окупанта перетворилась на понад 859 тисяч тонн відходів, які вже викинули в атмосферу більш ніж 83 тисяч тонн СО2.

«Довкілля не має кордонів, тому екоцид, який сьогодні відбувається в Україні відчуватиме весь світ. Ми маємо фіксувати всі екологічні злочини та створити план з відновлення. Кожен громадянин сьогодні має стати на захист навколишнього середовища, зберегти безцінні ресурси планети Земля. Закликаємо почати жити екологічно відповідально, користуватися багаторазовим, сортувати відходи, зменшувати перевиробництво та цифрові відходи, приєднуйтесь до екологічних ініціатив!», – зазначила лідерка найбільшого екоруху країни Let’s do it Ukraine Юлія Мархель.

Вода

Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню? 

На сьогодні з початку повномасштабного вторгнення, у водні об’єкти України потрапило понад 36 205 тонн сторонніх предметів, матеріалів, відходів та ще 1600 тонн забруднюючих речовин. Все це становить загрозу для водної флори та фауни, а також для здоров’я людини.

Проте справжніх «апогеєм» екоциду в Україні став підрив дамби Каховської ГЕС 6 червня 2023 року. Це найбільша техногенна катастрофа в Україні після вибуху на Чорнобильській АЕС. Найбільший вплив цього екозлочину отримали саме водні екосистеми. Тож, команда Let`s do i Ukraine за підтримки Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) протягом минулого року провела три екологічні місії для дослідження наслідків впливу Каховської катастрофи на водні об’єкти. Було здійснено відбір проб води у водоймах, колодязях, свердловинах, а також проби донних відкладів з річки Дніпро, затоплених територій, та Дніпровсько-Бузького лиману.

Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню? 

Починаючи від р. Дніпро поблизу м. Херсон, в Дніпровсько-Бузькому лимані, в Чорному морі поблизу м. Очаків та в Одеській затоці показали однакову структуру забруднення. На всіх цих станціях вміст нафтопродуктів, токсичних металів (цинк, кадмій, миш’як) та хлорорганічних сполук перевищує граничнодопустимі концентрації. Такі метали як цинк та кадмій є токсичними для багатьох видів водних організмів, особливо при високих рівнях концентрацій. Вони можуть впливати на репродуктивні, ростові та інші біологічні процеси у морських організмів. Навіть якщо окремі види можуть витримувати високі рівні міді та цинку, ці метали можуть накопичуватися в ланцюгу харчування, що призводить до ще більших концентрацій в організмах, які знаходяться на верхніх рівнях харчового ланцюга, таких як морські ссавці або люди. Люди, які їдять морепродукти або п’ють воду, що містить високі рівні міді або цинку, можуть зазнавати проблем зі здоров’ям, зокрема проблеми з печінкою, серцем, нирками або нервовою системою.

Результати досліджень також будуть використані в рамках кримінальних проваджень, що проводяться Спеціалізованою екологічною прокуратурою України та Головним слідчим управлінням Служби безпеки України.

Ліси

3 початку повномасштабної російсько-української війни в зоні проведення бойових дій та на деокупованих територіях піротехніки знешкоджують сотні боєприпасів за день.

Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню? 

На окупованих і деокупованих територіях через ліси переміщується важка військова техніка, в лісах знаходяться військові частини та ведуться активні бойові дії. За даними Держлісагентства, понад 40% лісових пожеж виникають саме через обстріли росіянами. І найжахливіше, коли ліси забруднені вибухонебезпечними речовинами.

Загальна площа лісів, яких торкнулася війна орієнтовно складає 3 млн га, це майже 30% всіх лісів України. За розмірами це як площа всієї Бельгії. Ще близько 1 мільйона гектарів лісу постраждали на окупованих територіях. Проте навіть частина лісового господарства, яка знаходиться на звільнених територіях, непридатна для користування та проведення аналізу, адже вона потребує розмінування, яке може тримати десятиріччями.

Повітря

Два роки екоциду: що вже накоїли росіяни в Україні та чим це загрожує населенню? 

Постійні обстріли з боку росіян призводять до численних пожеж та як наслідок - шкідливих викидів в атмосферу.

  • Лісові пожежі призвели до 54 685 316 тонн викидів в атмосферу.
  • Горіння нафтопродуктів призвело до 979 526 тонн викидів в атмосферу.
  • Загорання інших об’єктів призвело до 11 867 946 тонн викидів в атмосферу.

Всього 67 532 788 тонн шкідливих викидів в атмосферне повітря з початку війни! Лише уявіть яким повітрям ми дихаємо. Така кількість викидів СО2 призводить до забруднення повітря та проблем з дихальною та серцево-судинною системами у людини; сприяє глобальному потеплінню та зміні екосистем. І це проблеми не лише України, а й усього світу, адже довкілля не має кордонів. Наслідки екологічних злочинів, які росіяни чинять в України, з часом відчуватимуться і на інших континентах.

Що із цим робити?

Для того, щоб відновити довкілля, потрібно розуміти реальний стан наших екосистем, проводити комплексні дослідження та збирати докази екологічних злочинів. Лише маючи повну картину та долучаючи провідних експертів з усього світу, можна розробити стратегію з відновлення.

А сьогодні закликають кожного та кожну, хто читає цей текст, зробити свій побут максимально екологічним де б ви не знаходилися. Якщо в одній точці планети відбувається екоцид, то люди в інших містах, країнах мають балансувати екосистеми: продукувати меншу кількість СО2, наприклад, користуючись, екологічними видами транспорту; сортувати відходи та переробляти їх; відповідально ставитись до ресурсів Землі, зменшувати перевиробництво та повторно користуватися речами.

Дізнавайтесь більше в новинах на сайті letsdoitukraine.org та в наших соціальних мережах

https://www.instagram.com/letsdoitukraine_volyn/

www.instagram.com/letsdoitukraine/

www.facebook.com/letsdoitukraineeco

Надрукувати
мітки:
коментарів