Поділитись:

Нобелівська премія: оголосили лауреатів з медицини та фізіології

Понеділок, 02 жовтня 2023, 14:24

У Швеції та Норвегії в перший день Нобелівського тижня назвали імена лауреатів у галузі фізіології та медицини – нагороду отримали вчена з Угорщини Каталін Каріко та доктор філософії зі США Дрю Вайсман.

Про це інформує «Українська правда. Життя» з посиланням на сайт Фонду Нобеля.

У понеділок, 2 жовтня, Нобелівський комітет нагородив вчених Каталін Каріко та Дрю Вайсман, які стали лауреатами Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини. 

Науковців нагородили за відкриття, яке дозволило розробити ефективні мРНК вакцини проти COVID-19. 

Зазначається, що відкриття двох нобелівських лауреатів мали вирішальне значення для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, що розпочалася на початку 2020 року. 

«Завдяки своїм революційним відкриттям, які докорінно змінили наше розуміння того, як мРНК взаємодіє з імунною системою, лауреати сприяли безпрецедентним темпам розробки вакцин під час однієї з найбільших загроз для здоров'я людини в наш час», – повідомляють на сайті Нобелівської премії. 

Що відомо про лауреатів?

68-річна Каталін Каріко народилася в Сольноку, Угорщина. У 1982 році здобула ступінь доктора філософії в Університеті Сегеда, після чого займалася дослідженнями в Угорській академії наук. 

Після 1985 року Каталін переїхала у Філадельфію, США, де проводила докторські дослідження в Університеті Темпл та Університеті наук про здоров’я в Бетесда. 

У 1989 році її призначили асистентом професора в Університеті Пенсільванії. Цю посаду вона обіймала до 2013 року. 

Катрін стала віцепрезиденткою, а пізніше старшим віцепрезидентом BioNTech RNA Pharmaceuticals. З 2021 року вона є професором Сегедського університету та ад’юнкт-професором Школи медицини Перельмана в Університеті Пенсильванії.

64-річний Дрю Вайсман народився в Лексінгтоні, штат Массачусетс, США. У 1987 році Дрю здобув ступінь доктора медицини та доктора філософії в Бостонському університеті. 

Вчений пройшов клінічну підготовку в медичному центрі Beth Israel Deaconess у Гарвардській медичній школі та постдокторські дослідження в Національному інституті здоров’я. 

У 1997 році Вайсман створив свою дослідницьку групу в Медичній школі Перельмана в Університеті Пенсільванії. Він є директором Пенсильванського інституту РНК-інновацій.

Нагадаємо, РНК-вакцина на відміну від усіх традиційних вакцин, не містить білок вірусу. Вона має генетичну інструкцію, яка «навчає» наш організм ці білки виділяти, а заодно виробляти захисні антитіла, щоб побороти збудник.

За словами вчених Кембридзького університету, серед переваг РНК-вакцини є те, що її можна відносно швидко та дешево виготовити. 

Також РНК-вакцина може бути безпечнішою за інші типи вакцин. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
21 лютого 2024
14 лютого 2024
13 лютого 2024
12 лютого 2024
30 січня 2024
18 січня 2024
16 січня 2024
15 січня 2024
12:41
12 січня 2024
11 січня 2024