Поділитись:

Ваша кров може воювати: як стати донором у Луцьку (репортаж)

Автор: Ольга Зейлик |
Середа, 14 червня 2023, 13:24

Сьогодні я – донор. Моя кров, можливо, когось урятує або ж допоможе одужати. Так банально і так відповідально водночас.

Тому вас, читачів сайту новин Луцька і Волині «Конкурент», беру з собою, щоб розказати, як усе пройде.

Будемо сподіватись, що успішно, бо бувало всяке :)

* * *

Ранок. Трохи по восьмій, переступаю поріг центру служби крові і пані у білому халаті зустрічає мене.

– Ви на здачу?

Киваю.

Сьогодні тут святково><span class=Сьогодні тут святково

Потім тут, при вході, запишуть ваші контактні дані, виміряють температуру і запросять до віконечка.

Там зроблять анкету, запитають, кому ваша кров призначена (моя цього разу піде на ЗСУ) і відправлять заповнювати цей папірець. Так, розраховуйте свій час і на це, бо попереду ще черги.

Кілька слів про анкету. Запитання нескладні, стосуються вашого здоров’я і процедур, проведення яких може стати протипоказом до донорства.

Так, наприклад протягом останніх 48 годин до здачі крові не можна вживати алкоголь, а також важливо поїсти, бо можуть розвернути, щоби ви пішли поснідати.

Частина анкети відведена на згоду щодо проходження тесту на ВІЛ, адже уся кров потім перевіряється.

* * *

А потім – очікування. У коридорі до двох десятків людей. Черга до терапевта. Майбутні донори у черзі зовсім різні. Є молоді, є й зовсім дорослі. Більшість – чоловіки.

За мною чергу зайняв високий пожежник... двоє пожежників.

А далі – огляд у терапевта.

Бо як би сильно ви не хотіли стати донором, а добро на це має дати лікар.

* * *

8:43. Людей стає все більше. А черга до терапевта рухається зі швидкістю равлика. Так, плюс один лікар не завадив би, щоби розвантажити трішки чергу. Чекаємо...

Люди в черзі бідкаються, що довго доводиться стояти.

Як на мене, то не так вже й довго. Очікувати довелось хвилин 15.

Після огляду, вимірювання тиску (попри мій звичний понижений сьогодні було 120/80, то хоч у космос лети, ага) вас відправляють в кабінет, де за потреби визначать групу крові.

Що далі? Нова черга, ага. Уже на здачу. Тут пані в зелених медичних костюмах викликають по прізвищу у кабінет, де власне відбувається здача крові.

Привіт, флешбеки зі школи з тим викликом за прізвищем та ім’ям.

* * *

9:01. Переді мною п'ятеро людей. Усі чоловіки. Хтось здає кров, хтось – тромбомасу. Тому тут наша черга розділяється і людей закликають по одному, коли звільняється кушетка.

* * *

Дівчата у зелених медичних костюмах, як ті бджілки, серйозно. Бігають, готують документи, складають системи, вставляють ту саму голку і виймають її з вас. А ще не забувають відволікати тих, кому лячно, перепитувати, чи, все ок у тих, хто мав невдалий досвід.

До речі, про досвід…

Моя минула здача закінчилась тим, що я знепритомніла. Раніше такого не було, бо здаю уже не вперше... Кажуть, таке буває.

Тому певна тривога була. І ні, не через те, що боялась відключитись. Просто було би дуже шкода, якщо не вийшло б здати потрібну кількість крові.

Тим часом мої сусіди по черзі хлопці-пожежники вже зайшли. Чому? Бо я попросилась на ліву руку, а відповідна кушетка була зайнята.

* * *

Час очікування в черзі мине швидше, якщо відволікатись. До речі, направду дуже заспокоює:)><span class=Час очікування в черзі мине швидше, якщо відволікатись. До речі, направду дуже заспокоює:)

9:06. Закликали. Великий кабінет з трьома синенькими кушетками-кріслами. «Бджілка» у синьому медичному костюмі просить присісти. Я перестрахувалась і попросила про всяк випадок нашатир. Спойлер: він, на щастя, не знадобився.

Голка зайшла на диво легко і я б навіть сказала, що ніжно :)

«Все добре?» – перепитала працівниця служби крові.

Мені було ок. Не відчувала ні запаморочення, ні тривоги, ні особливого дискомфорту. Поки здається кров, мала вдосталь часу порозглядати все навколо і погортати телефон вільною рукою.

Час від часу дівчата у зелених костюмах перепитували, чи все добре в кожного з донорів. Поруч звільнилося крісло і до здачі почали готувати одну з працівниць центру крові.

* * *

Минуло близько 15 хвилин і потрібна кількість крові (а це 450 мл. разом з консервантом від згортання, - ред.) вже у спеціальному пакеті. Ще тепленька, напевно :)

Знайомтеся, моя кров><span class=Знайомтеся, моя кров

Опісля можна ще трохи посидіти (раптом почне темніти в очах) або ж піти. Але дорогою до виходу слід забігти ще до каси медзакладу. Там вам за потреби оформлять довідку на місце роботи для законних двох вихідних. А ще дадуть 100 гривень.

А сьогодні, 14 червня, з нагоди Всесвітнього дня донора на виході ще й дали купу прикольчиків – рюкзачок з різноманітним гігієнічним начинням, круасан і водичку.

9:35. Ось і все. Вільна.

* * *

P.S. Сьогодні я – донор. Моя кров потрібна і важлива. Донатити можна не лише гроші. Донатьте ще і кров.

Це не страшно і не боляче.

Ваша кров може воювати.

І моя тепер теж.

Довідково:
Всесвітній день донора крові — міжнародний день, який щорічно відзначається 14 червня. П'ятдесят восьма сесія Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, відзначаючи позитивний ефект проведення у 2004 році в цілях сприяння добровільному і безкоштовному донорству крові, прийняла 23 травня 2005 р. резолюцію про заснування Всесвітнього дня донора крові. У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів