Поділитись:

Що таке «повна мобілізація» населення в Україні і чи можлива вона

Понеділок, 17 квітня 2023, 09:32

Американське видання The Washington Post опублікувало дані «злитих» в мережу засекречених матеріалів розвідки США. В одному з документів йдеться, що «патова ситуація у війні росії проти України призведе до «повної мобілізації» населення».

Але такого поняття в українському законодавстві не існує. Про це розповіла ТСН адвокатка Марина Бекало.

 

Що таке повна мобілізація?

Чинним профільним законодавством про оборону не передбачене таке поняття як «повна мобілізація».

Згідно до ст. 4 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація може бути загального або частковою. Інших видів мобілізації, зокрема «повної», не існує.

Указом президента України Володимира Зеленського (№ 65/2022 від 24.02.2022) було оголошено загальну мобілізацію, яка подовжувалася відповідними указами та станом на сьогодні проводиться і надалі на всій території України.

«Президент має діяти виключно в межах своїх повноважень та чинного законодавства. Тому оголосити про "повну" мобілізацію без відповідних змін в профільне законодавство неможливо», – пояснила Марина Бекало.

Що буде у разі посилення мобілізації?

Призов військовозобов’язаних під час мобілізації відбувається за відповідними мобілізаційними планами, пов’язані з необхідністю доукомплектування Збройних сил України. Їхній темп залежить від багатьох факторів, зокрема і від кількості втрат на фронті. Ця інформація є закритою від широкого розголосу, тому ми не можемо судити про посилення темпів або навпаки зниження темпів призовної кампанії.

"Умовно "всіх" призивати під час мобілізації як не могли так і не будуть, поки діє стаття 23 Закону про мобілізацію, яка містить вичерпний перелік категорії осіб, які не підлягають призову під час мобілізації", — зазначила адвокатка.

Серед них: багатодітні батьки, особи з інвалідністю, особи які мають батьків або батьків дружини/чоловіка зі статусом інваліда І або ІІ групи, студенти, викладачі, тимчасово непридатні тощо.

Під мобілізацію підпадають усі військовозобов’язані, які були визнані придатними до служби та не мають жодних підстав для відстрочення.

Кого можуть мобілізувати?

У разі посилення мобілізації можливо внести зміни до ст. 23 Закону про мобілізацію, звісно як і в будь-який інший закон, скоротивши підстави для надання відстрочки від призову під час мобілізації. Це компетенція Верховної Ради України.

«Поки що, наскільки мені відомо, жодних змін, законопроектів, які б обмежувати або скорочували перелік категорій осіб, що не підлягають мобілізації, не передбачається найближчим часом», – зазначила Марина Бекало.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 грудня 2023
05 грудня 2023
04 грудня 2023
08:01
02 грудня 2023
09:08
30 листопада 2023
29 листопада 2023
28 листопада 2023