Поділитись:

Археологи випадково знайшли місце масштабної битви за участю Богдана Хмельницького (фото)

Неділя, 26 березня 2023, 05:24

Під час планових археологічних розкопок у Черкаській області знайшли місце грандіозної битви часів Речі Посполитої, участь у якій приймав Богдан Хмельницький.

Про це розповідає Обозреватель.  

Битва під Кумейками відбулася у 6 грудня 1637 року між козаками та військом Речі Посполитої. Богдан Хмельницький тоді обіймав посаду писаря. У Національному музеї історії України демонструються перші знахідки, що їх археологи знайшли на місці битви. 

Унікальна знахідка

Кумейківська битва була масштабною баталією – полем бою стала територія між Кумейками, Софіївкою, Яснозір’ям та селом Мошни. За словами Сергія Діденка, керівника археологічної експедиції, спершу науковці помітили велику кількість куль від мушкетів. Згодом вже натрапили на рештки холодної та вогнепальної зброї. Також були знайдені уламки польської екіпіровки, предмети козацького побуту на навіть кайданки (ймовірно – для полонених). Серед знахідок були і монети, викарбувані не пізніше 1637 року.

Цікавим експонатом є вістря піки польського гусара. Діденко зазначив, що це дуже рідкісний експонат раннього періоду, яких у музеях майже не зустрічається.

 

Деякі речі археологи відкопали з глибини 0,5 метра, інші лежали майже на поверхні. Вчений наголосив, що для повного дослідження місця битви потрібно багато років, адже поле бою займало сотні, а то й тисячі гектарів.

Що відомо про битву під Кумейками

У 1637 році почалося велике повстання проти утисків шляхти під проводом гетьмана нереєстрового козацтва Павла Бута.

Для придушення повстання Річ Посполита направила найкраще коронне військо – понад 5 тисяч професійних воїнів (на той час – значна цифра). За словами науковця Діденка, 5 грудня 1637 року, напередодні дня святого Миколая, коронне військо зайняло позиції між селами на території сучасної Черкаської області.

Наступного ранку козаки почали атаку, але натрапили на болото перед польськими позиціями. Козаки змушені були піти в обхід, щоб зайти у тил – і саме під час цього маневру військо Речі Посполитої атакувало фланг козаків. Українці швидко побудували кругову оборону і відкрили вогонь. За день козаки відбили три потужні атаки, військо Речі Посполитої втратило майже всі боєприпаси.

Зрештою, наприкінці 6 грудня, коронне військо прорвало оборону. Козаки відійшли у напрямку Черкас.

«Війна з перемінним успіхом продовжилась і в наступному 1638 році. Зрештою закінчилася поразкою козаків. Але ці події стали свого роду генеральною репетицією переможної визвольної війни 1648−1654 років», – наголосив Сергій Діденко.

Видатні особи, які брали участь у битві під Кумейками

У битві під Кумейками брали участь багато осіб, імена яких увійшли в історію. Це, зокрема:

  • Богдан Хмельницький – тоді – писар Війська Запорозького;
  • Павло Бут – гетьман Війська Запорозького;
  • Дмитро Гуня – гетьман, один з лідерів козацьких повстань;
  • Миколай Потоцький – військовий та державний діяч Речі Посполитої;
  • Стефан Чарнецький – майбутній національний герой Польщі, тоді – поручик;
  • Гійом Левассер де Боплан – майбутній автор карт України, тоді – командир артилерією.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
05 червня 2023
02 червня 2023
01 червня 2023
30 травня 2023
29 травня 2023
26 травня 2023
25 травня 2023
23 травня 2023
19 травня 2023
17 травня 2023
16 травня 2023