Поділитись:

Луцькі вуличні художники розкритикували нові мурали в місті

Субота, 25 березня 2023, 09:10
Луцькі вуличні художники розкритикували нові мурали в місті

Вуличні художники з Луцька – Андрій Кальков та Андрій Присяжнюк – обурені появою нових муралів на архітектурних будівлях у центрі міста. Йдеться, зокрема, про зображення Тамари з центру та скульптора Миколи Голованя авторства Юрія Чайки. 

Першим свою критику муралів висловив Андрій Кальков на своїй сторінці у фейсбуці: 

«Питання до усіх причетних. Коли цей рагулізм припиниться? Вам напевно не достатньо аж шість "шедеврів" у центрі Луцька, який можна пройти менш ніж за пів години.

З нетерпінням чекаю на наступну роботу Юри, де він візьме фото видатної чи не тільки особистості, перенесе його невміло на найвиднішу стіну міста, наплювавши на пропорції, світлотінь, анатомію, композицію, деформуючи риси обличчя , кінцівки і т.д. Потім ви знову це все розпіарите у ЗМІ, а політики полайкають, репоснуть і похлопають у долоні...

За що, наприклад, Микола Головань заслужив бути намальованим з нетипово маленькою головою?»

Під дописом розгорілася жвава дискусія. Хтось обурився і наполягав, що таке мистецтво має місце бути; інші ж підтримали Калькова в тому, що на стінах різні частини тіла героїв зображені непропорційно. 

Підтримав колегу й Андрій Присяжнюк. Він зауважив, що не мав наміру робити художню оцінку, а весь фокус хотів зосередити на місці нанесення цих малюнків і був впевнений, що до його слів дослухаються. Проте слова не знайшли підтримки – ба більше, чимала кількість людей стала на бік Юрія Чайки, який продовжив малювати фасади будинків в самому серці міста. 

«Виходить так, що будь-хто сьогодні може вирішити стати стріт-артом, а завтра розмалювати пів міста (особливо центр) без будь-якого бекґраунда в цій сфері, прикриваючись та опираючись на оцінку частини громади, яка не може дати належну оцінку по суті», – наголосив Присяжнюк. 

Він зауважив, що його колега Кальков за 20 років намалював чимало робіт на закинутих стінах на парканах, щоби дійти до тієї точки визнання, яку має зараз. Тому має повне право написати автору, що той зробив неякісну роботу.

«Бо його оціночне судження варте більше тисяч лайків перехожих, які не мають зеленого поняття, про що тут йде мова! А автор, будучи прекрасним талановитим станковим художником, може проявити повагу і розуміння, бо автор не малює і не малював на стінах просто тому, що це йому подобається, він робить собі промо, бо важкі часи», – наголосив Присяжнюк. 

Також він додав, що сам проєкт «відомі люди Луцька» – чудовий, але місце реалізації жахливе. 

«Художник працює з аудиторією на емоційному рівні і говорить про те, що всіх стосується – саме тому більшість або навіть всі відчувають себе причетними. Ну і через це мурали всім подобаються», – зауважив стріт-артер. 

«У Луцьку багато художників – стін мало. Для того, щоб зберегти вигляд архітектури в центрі, можна розписами закривати питання проблемних помальованих гаражів, стін та трансформаторних підстанцій в дворах, малювати на паралельних – не туристичних вуличках та спальних районах тощо. Це як умовна альтернатива. І я думаю, що якби автор зробив би цю серію в прилеглих дворах, то корона не впала б, а людям було б цікаво знаходити малюнки як квест. І найголовніше – хотілося б, щоб ми вчилися прислухатися та чути думки тих хто дійсно розбирається», – зауважив насамперед Андрій Присяжнюк. 

До слова, рідні Миколи Голованя, якого автор намалював в Старому місті, обурилися та попросили замалювати роботу, проте Юрій Чайка відмовився це робити. 

Довідково:

Андрій Кальков та Андрій Присяжнюк – відомі вуличні художники Луцька. 

Андрій Кальков творить «геометричні» малюнки у стилі оп-арт. Він став одним із запрошених художників проєкту The Wall – Murals Across Europe and the Middle East і створив мурал в Берліні. Також він розмальовував водонапірну вежу на території ЖК «Сімейна фортеця», що в Струмівці. 

Андрій Присяжнюк відомий своїм розписом шолома Karaya, «Потягом до перемоги» та тризубом 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів