Поділитись:

Недавно відреставрований будинок Косачів на Волині затопило: у чому річ (фото)

Понеділок, 27 лютого 2023, 17:11

Недавно відреставрований Білий будинок Косачів у Колодяжному затопило. 

Про це журналістам сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» розповіла директорка Волинського обласного краєзнавчого музею Оксана Важатко

За її словами, зараз у підвалі Білого будиночка стоїть вода. Рівень води у підвалі сягає 15 сантиметрів. Викачувати її нема сенсу – за добу вона знову прибуває. 

Реставраційні роботи у цій будівлі закінчилися у грудні 2021 року. Вже тоді замовники робіт виявили безліч порушень. Стіни пішли тріщинами. А от рівень води у підвалі не могли відстежити: двері від вологості розбухли, і відкрити їх у музеї змогли аж у травні 2022 року.  

«Там було багато інших недоліків, і ми не мали підстав стверджувати, бо не бачили, чи була у підвалі вода минулого року. Цього року, знаючи ту практику, ми вже двері щільно не закривали, коли почався осінньо-зимовий період. Ми спостерігали поступове підвищення рівня води. В кінці осені вода стояла лише перед входом, а в самому приміщенні були видні лише сліди вологи, бо у підвалі на сантиметрів 5 вищий рівень підлоги. Пізніше вода почала підніматися вище», – каже Оксана Важатко. 

Оксана ВажаткоОксана Важатко
 

Про цю проблему повідомили виконавцям робіт – компанії «Житлобуд-2». 

«Житлобуд» нам відповів, що всі роботи були виконані відповідно до проектно-кошторисної документації, якою не передбачено здійснення робіт з пониження ґрунтових вод. Враховуючи місцевість та погодні умови, необхідно дослідити рівень ґрунтових вод. Лист ні про що. У проекті було передбачено гідроізоляцію, і очевидно, сенс існування гідроізоляції в тому, щоб унеможливити проникнення ґрунтових вод у приміщення», – каже директорка музею. 

Підтоплення будинку КосачівПідтоплення будинку Косачів
 

Оксана Важатко розповідає, що майже 10 років тому від підтоплення будинок рятувала система дренажу, яку розробила ковельська фахова організація. Вологість у будинку була, але стільки води ніколи у підвалі не фіксували. Очевидно, під час проведення робіт цей дренаж пошкодили. А система гідроізоляції будинку не працює. 

Зараз у підвалі нічого нема. Експонати з будівлі забрали ще перед початком реставрації – у червні 2021 року. Відкрити експозицію планували у лютому минулого року, однак, якість виконання реставраційних робіт цього не дозволила. А згодом почалася повномасштабна війна. 

«Насправді, навесні 2022 року з'ясувалося дуже багато проблем. До того ж почалася війна, і вже про відновлення експозиції питання не стояло. Але якби навіть не ця обставина, ми би зараз експозицію не відновлювали. Там тріскаються стіни, обсипається штукатурка. Ми не можемо заносити предмети, пов'язані з життям Лесі Українки, родини Косачів до приміщення, де їм може загрожувати хоч якась небезпека. Зараз чекаємо, як за зиму поведуться ці будинки – як переживуть опалювальний сезон, перепад температур, і що буде по зимі. Власне, у квітні мали збиратися з «Житлобудом» і департаментом інфраструктури обговорювати подальші дії, але ця обставина з водою просто шокувала. Вона перевищує всі недоліки, які були до цього», – повідомила Оксана Важатко. 

У Волинській ОВА також відреагували на ситуацію з підтопленням. Кажуть, коли будинки Косачів передавали на баланс краєзнавчого музею, недоліки реставраційних робіт зафіксували у Акті візуального огляду. Про підтоплення у тому акті не йшлося. 

На засіданні комісії з представників департаменту інфраструктури, підрядника та краєзнавчого музею вирішили, що проводити будь-які роботи взимку недоцільно, а тому наступну зустріч щодо виправлення недоліків реставрації домовилися провести у квітні 2023 року. 

За словами керівника департаменту інфраструктури Волинської ОВА Степана Білана, про заявлену проблему в облдержадміністрації знають та розпочали її вивчення. Це нові форс-мажорні обставини, будуть розглянуті найближчим часом. 

«Цьогоріч з проблемою підтоплення стикнулися практично в усьому Ковельському районі. Майже у кожному будинку є підтоплення підвальних приміщень. Під час засідання комісії усі проблемні питання, в тому числі й ця, будуть озвученні підряднику. Якщо це недоліки із його сторони, він їх усуватиме», – пояснив керівник профільного департаменту.

У компанії підрядника журналістам ІА «Конкурент» пообіцяли прокоментувати ситуацію згодом. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
20 вересня 2023
26 квітня 2023
23 квітня 2023
29 березня 2023
26 лютого 2023
11 лютого 2023
10 грудня 2022
05 грудня 2022
12 листопада 2022
29 жовтня 2022