Поділитись:

На Волині знайшли частину іконостаса XVII століття, розібраного за вказівкою «Паші Мерседеса» (фото)

Субота, 11 лютого 2023, 16:40

На шафі в одній із церков Волині віднайшли давню частину барокового іконостаса з монастиря у Низкиничах, що вважалася вже втраченою. Іконостас XVII століття доручив розібрати й спалити тодішній очільник монастиря, а нині – намісник Києво-Печерської лаври, митрополит УПЦ МП отець Павло (Петро Лебідь).

Про знахідку повідомив волинський краєзнавець та релігієзнавець Юрій Велінець, – пише ВСН.

Юрій Велінець розповів, що про ікону дізнався від священника Віктора Мартиненка, який раніше служив в Успенському Низкиницькому монастирі і особисто пригадує, як отець Павло (Лебідь) розпорядився знищити барельєфи та демонтувати іконостас.

Отець Віктор, замінюючи іншого священника у селі Кропивщина (Володимирський район), повідомив, що на шафі Свято-Покровської церкви знайшов ікону «Таємна вечеря». Щоправда, він був не впевнений, що це точно елемент низкиницького іконостаса XVІІІ ст. 

Згодом краєзнавець, реставратор та священник поспілкувалися з церковним старостою, який розповів, що ікона–- дійсно частина того самого іконостаса, який був спалений Лебедем.

Ікона дбайливо зберігалася на шафі у храмі, написав у коментарі під дописом у фейсбуці отець Віктор, і в жодному разі вона не валялася у занедбанні, що може здатися читачеві.

«Слід зауважити, що тодішні настоятелі і парафіяни, усвідомлюючи історичну цінність пам'ятки, зняли її зі стіни і поклали горизонтально, запобігаючи руйнації ікони. Тому на шафі вона бережно зберігалася, благоговійно огорнута рушниками і ряднами, очікуючи слушного часу», – підкреслює він.

Юрій Велінець розповідає, що на початку чи в середині XVII століття бароковий іконостас перебував у Низкиницькому монастирі (нині це Володимирський район), побудованому Адамом Кисілем у 1643 році. Пишно той був оздоблений за часів, коли храм перебував у греко-католицькій вірі – приблизно у кінці XVIII століття в період смерті Киселя.

Іконостас перебував у монастирі, де його переважно не рухали, хоч часом переміщували деякі деталі. Так було до 1991 року, каже краєзнавець, поки не з'явився там отець Павло Лебідь. Він же більш відомий, як «Паша Мерседес».

Не маючи розуміння, що старовинні деталі варто зберігати, той вирішив прибрати іконостас і замінити його новим.

«Частину, за його словами, спалили, а частину, я так розумію, він розділив між місцевими храмами. Ми думали, що лише збереглися Царські ворота, над якими зараз тривають роботи з реставрації, цим займається харківський реставратор Артем Погрібний», – розповідає Велінець.

 

Про те, яким чином ікона опинилася у селі Кропивщина, краєзнавець міркує: найімовірніше, у 1997 році у новозбудованому храмі бракувало церковного начиння, тому по допомогу звернулися до монастиря. Як розповів їм один дідусь, що тоді закинули до багажника на прохання, те повезли.

«Хоч храм дуже маленький, а іконостас був величезним і пишним, ця «Таємна вечеря» складно поміщалася в композицію місцевого храму. Тривалий час вона висіла у них на стіні, поки увесь храм не забезпечили необхідним. Згодом її поклали на верх шафи, де та горизонтально перебувала там доти, доки ми не влаштували експедицію», – каже Велінець.

Судячи з того, що вдалося віднайти ікону, яка, здавалося, вже давно втраченою, то є надія, як каже краєзнавець, що інші деталі теж могли б зберегтися. Наприклад, 6 декорованих частин іконостаса, на яких по двоє зображувалися апостоли Ісуса Христа.

Новозбудовані храми, в одному з яких і знайшли ікону «Таємна вечеря», втрапили у поле зору дослідників, тому що раніше вони розглядали їх як місце, де могли б лишитися давні елементи. Проте виявилося, що раніше відбувалася своєрідна «міграція» ікон церквами.

У четвер, 9 лютого, ікону офіційно забрали до Нововолинського історичного музею, на що погодилися у громаді. 

 

На запитання про те, чи можна було б відтворити іконостас і повернути ікону на своє місце, Велінець пояснює, що на це треба було б витратити значні кошти і залучити значну кількість майстрів. Якщо і взятися за відновлення, то іконостас потрібно було б розташувати в Успенському Низкиницькому монастирі, де він був із самого початку, на що можуть не погодитися там, маючи вже вбудований іконостас.

Оскільки пам'ятка є давньою, то краще місце для неї – музей з відповідними умовами і під наглядом, додає краєзнавець.

Проте, отримавши від Центрального державного історичного архіву України описи Низкиницького монастиря за 1799 рік, реставратор може створити приблизну картину того, як виглядав іконостас, а також зробити невеликий макет.

Своєю чергою, волинський краєзнавець Богдан Ворон у фейсбуці також поділився світлиною, який вигляд мав втрачений іконостас.

«Як відомо, історичний іконостас було вилучено завдяки діячеві РПЦ Павєлу. Це була поширена практика серед російського неосвіченого духовенства – знищувати українські історичні пам'ятки. У ХІХ ст. це мотивували «странностю» і «вєтхостю», ще десятиліття тому все було так само. Маємо надію, що РПЦ з Волині зникне, а культурна спадщина відтворюватиметься і повертатиметься на свої місця», – написав Ворон.

 

Довідково:
Павло (Лебідь), відомий, як «Паша Мерседес»  архієрей УПЦ «МП», намісник Успенської Києво-Печерської лаври з 1994 року. У 1988 році після закінчення Московської духовної семінарії направлений настоятелем Успенського храму села Низкиничі на Волині. За три роки отримав сан архімандрита, а за два став намісником Лаври. У 2003 році Лебідь став архієпископом, а у 2011-му  митрополитом.
У січні 2023 року щодо намісника Павла Лебедя, який служив на Волині, відкрили кримінальне провадження, а президент України Володимир Зеленський ввів у дію санкції проти нього та інших представників УПЦ МП.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
23 вересня 2023
20 вересня 2023
18 вересня 2023
17 вересня 2023
14 вересня 2023
11 вересня 2023
08 вересня 2023
07 вересня 2023
05 вересня 2023
31 серпня 2023
30 серпня 2023