Поділитись:

Археологи дослідили підвал у монастирському корпусі Луцького братства (фото, відео)

Неділя, 04 вересня 2022, 17:10

У старій частині Луцька волинські археологи завершили дослідження підвалу каплиці отців Василіанів. Сама каплиця не збереглася, але залишки фундаменту, шов на стіні монастиря Луцького братства та фото сторічної давнини свідчать про те, що у 20-их роках минулого століття каплиця діяла.

Про це розповів археолог Віктор Баюк, – повідомляє Суспільне.

Зі слів керівника археологічної експедиції, внутрішнє планування, вхід та система підземель були недоступні для попереднього вивчення перед початком робіт.

 

«Ми відкрили повністю систему входу. Цегляні сходи, невеличкий коридор з нішею і поворотом можна було зайти до підземель самої каплиці, фактично в крипту. З крипти каплиці направо є двері, дверний проріз, яким можна пройти до безпосередньо підземелля основного корпусу монастиря», – говорить Віктор Баюк.

Археолог Віктор Баюк><span class=Археолог Віктор Баюк
 

У нововідкритих підземеллях працював студент, майбутній археолог Богдан Омельчук. Каже: цегла в підвальному приміщенні відповідає часу побудови споруди – це 17-18 століття.

«Зараз ми проводимо фінальну розчистку для того, щоб тут зробити нормальний вхід, змогли заходити робочі і займатися укріпленням склепіння і реставрацією, яка можлива», – зазначив студент.

Студент Богдан Омельчук><span class=Студент Богдан Омельчук
 

Під час досліджень вдалося відшукати археологічні знахідки: скло, кераміку, металеві предмети та ґудзики. Студент Данило Кононець розповів, що ці предмети почистять, опишуть і вони стануть частиною музейної колекції.

Знайдені фрагменти посуду презентують європейський побут 17-18 століть.

«Є денце від бокала, скляне. Бачимо прояви окису свинцю, тому що свинець використовувався у виготовленні скла у 17-18 столітті, він був як зв’язуюча речовина. Характерна особливість давнього скла – це перламутрові прояви», – зазначив хлопець.

Знайдені предмети><span class=Знайдені предмети
 

Історичну цеглу, яку дістали при розкопках, використають під час реставрації частково втраченого склепіння, – додав Данило Кононець.

Студент Данило Кононець><span class=Студент Данило Кононець
 

Волинським археологам допомагав киянин, майбутній історик Іван Кочетигов. Юнак каже: батьки служать у Збройних силах, а він разом із молодшою сестрою у перший день повномасштабної війни приїхав до Луцька.

«Вперше в житті я займаюся такими роботами археологічними. Саме на цьому об’єкті я займався різними задачами: спускався в підземелля, коли ми відкачували воду, викопував землю, якої доволі багато було», – додав хлопець.

Нині підземелля каплиці Василіанів та монастирського корпусу затоплені. Як зазначив волинський археолог Віктор Баюк, це руйнує пам’ятку національного значення.

«Ми спробуємо написати і в Луцьку міську раду, і в ОДА, але як рекомендацію, що потрібно зробити. Кілька разів ми викачували звідси воду, але вона моментально поверталась», – резюмував керівник археологічної експедиції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 грудня 2022
30 листопада 2022
27 листопада 2022
24 листопада 2022
23 листопада 2022
28 жовтня 2022
26 жовтня 2022
16 жовтня 2022
27 вересня 2022
24 вересня 2022
19 вересня 2022
04 вересня 2022
22 серпня 2022
18 серпня 2022
16 серпня 2022