Поділитись:

Рак молочної залози: як не пропустити початок хвороби

Неділя, 28 серпня 2022, 03:20

Про те, як часто відвідувати мамолога, що впливає на розвиток раку молочної залози, розповів хірург-мамолог в клініці R + Medical Network Ярослав Володимирович Денисенко.

Причини розвитку раку молочної залози

Рак молочної залози розвивається, коли клітини грудної тканини починають безконтрольно ділиться, поширюючись в навколишні тканини.

Одна з причин формування раку – мутації в генах BRCA1 і BRCA2. За даними наукових досліджень, мутації гена BRCA1 обумовлюють 56-87% ризику розвитку раку грудей в 70 років і 33-50% – у віці 50 років.

Гени BRCA1, BRCA2 найчастіше передаються генетично. Якщо у ваших родичів першої лінії був рак грудей – мама, бабуся, тітка, сестра, – я рекомендую пройти тестування на наявність генів BRCA1 і BRCA2. Наявність генів не означає, що у вас точно буде рак, але ризик підвищується вдвічі. Щоб не пропустити можливий початок хвороби в майбутньому, вам необхідно періодично проходити ультразвукову діагностику або мамографію. Тестування на наявність генів проводитися один раз.

Серед інших вагомих причин, що стимулюють розвиток раку грудей, я виділяю:

 • відсутність вагітності протягом життя;
 • перша вагітність і пологи після 40 років;
 • відмова від грудного вигодовування;
 • ранній початок менструації — до 12 років;
 • пізня менопауза — після 55 років;
 • ожиріння;
 • зловживання алкогольними напоями;
 • тривале куріння;
 • раніше перенесений рак молочної залози, рак яєчників;
 • вік — після 50 років підвищується ризик розвитку раку грудей;
 • тривала гормональна терапія.

Понад половина пухлин за раку молочної залози – чутливі до гормонів естрогенів. Рівень естрогенів підвищується перед овуляцією і знижується за кілька днів до менструації. Вагітність і грудне вигодовування блокують вироблення естрогену, зупиняючи менструацію. Менструальна пауза триває мінімум дев'ять місяців, які прирівнюються до дев'яти менструальних  циклів. У жінок, які не народжували дітей, цієї паузи немає. Більше менструальних циклів — вищий ризик розвитку раку.

Профілактика і діагностика

Найкраща профілактика розвитку раку молочних залоз – це щорічний маммологічний огляд. Традиційно до 40 років проводиться ультразвукова діагностика, після 40 років – мамографія.

З віком змінюється структура молочної залози – втрачається щільність, збільшується кількість жирової тканини. Мамографія візуалізує тканини грудей чіткіше, ніж ультразвукова діагностика. Але, за свідченнями лікаря, мамографія може проводиться і до 40 років.

Перевіряти молочні залози необхідно щороку після того, як груди сформувалися.

Самообстеження молочних залоз я рекомендую проводити щомісяця на 5-7 день після завершення менструації в один і той самий день. Однак самообстеження – не дорівнює обстеженню у лікаря. Жінка може намацати сформоване ущільнення, відзначити збільшення грудей, помітити втягнулий сосок. Такі симптоми можуть свідчити про розвиток раку на другій, третій або четвертій стадії. Але у деяких жінок рак грудей не супроводжується появою ущільнення і погіршенням самопочуття. На профілактичному огляді лікар здатний побачити рак на нульовій стадії розвитку, задовго до появи симптомів, що підвищує шанси на успішне лікування і ремісію.

У чоловіків рак грудей розвивається рідко, але швидше, ніж у жінок, оскільки у них мало тканини грудних залозах. І ракові клітини швидко поширюються в навколишні тканини. Перебігає хвороба, як правило, в агресивній формі.

Рак молочної залози не розвивається через носіння бюстгальтера, вживання цукру, кави або глютену. У 90% випадків він виникає спонтанно, незалежно від віку і статі.

Щоб не пропустити початок розвитку хвороби, заплануйте візит до мамолога. Подаруйте консультацію у лікаря мамі, сестрі, подрузі, колезі по роботі. Прищеплювати культуру відвідування лікаря дітям. Не покладайтеся на самопочуття і відсутність клінічних симптомів хвороби.

Подбайте про себе сьогодні заради здорового майбутнього!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

 

 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
18 травня 2023
18 березня 2023
04 березня 2023
21 лютого 2023
04 лютого 2023
05 листопада 2022
22 жовтня 2022
30 вересня 2022
20 вересня 2022
27 липня 2022
05 липня 2022
23 червня 2022
13 травня 2022
20:47
07 травня 2022
04 березня 2022